Wiadomości

Orlen Ochrona - recepta na rozwój

Efektywne zarządzanie, rozwijanie zakresu usług oraz utrzymanie wysokiej jakości obsługi - to recepta zarządu ORLEN Ochrony na rozwój i coraz lepsze wyniki finansowe.

Jak podkreśla Michał Wawrzeńczak, prezes zarządu  ORLEN Ochrony, choć ta recepta brzmi dość prosto, to jej stosowanie w działalności operacyjnej wymaga żelaznej dyscypliny i jasno sprecyzowanych celów. – Z perspektywy czasu. jaki mamy za sobą, a upływa właśnie trzeci rok naszej kadencji, mogę z satysfakcją stwierdzić, iż nasze decyzje przyniosły pozytywne efekty finansowe. Na początku skupiliśmy się na reorganizacji struktury spółki i dostosowaniu jej do otoczenia rynkowego oraz zwiększenia jej konkurencyjności. Zmniejszyliśmy liczbę regionów operacyjnych oraz przeprowadziliśmy niezbędną optymalizację zatrudnienia, której głównym celem było uproszczenie struktur pionowych i skrócenie ścieżki decyzyjnej. W naszej branży szybkość podejmowania decyzji ma ogromy wpływ na efektywność i jakość świadczonych usług – podkreśla Wawrzeńczak.

 

Zdaniem prezesa były to podstawowe zmiany, które należało przeprowadzić, by w kolejnych latach móc realizować dobrze przemyślaną, prorynkową strategię rozwoju. Dzięki temu w 2010 r. spółka mogła skupić się na umacnianiu pozycji,  zintensyfikować działania marketingowe, rozwijać relacje z klientami, co zaowocowało kolejnym wzrostem udziałów przychodów z rynku zewnętrznego w stosunku do roku ubiegłego oraz poprawą wskaźników we wszystkich segmentach działalności.

 

W ubiegłym roku ORLEN Ochrona  podpisała nowe umowy na transport wartości pieniężnych z ponad 220 stacji w rejonie Poznania i Wrocławia oraz z sieci sklepów na terenie województwa śląskiego, a w segmencie ochrony fizycznej obiektów pozyskała nowe kontrakty z kilkoma człowomi firmami z branży chemicznej na Mazowszu. Ponadto Spółka kontynuowała proces optymalizacji tras i modernizacji floty do transportu wartości pieniężnych. Jako pierwsza w Polsce stosuje specjalistyczne samochody zgodne z nowymi przepisami dotyczącymi transportu wartości pieniężnych  - bankowozy klasy C z pojemnikami klasy D.  

 

W planach na najbliższą przyszłość zapisano m.in. dalszy rozwój specjalistycznych usług dla sektora paliwowego. – To zupełnie nowy i można powiedzieć nasz autorski segment usług, który okazał się trafnym strzałem – zaznacza Marcin Kasza, doradca zarządu, odpowiedzialny za wdrożenie nowej usługi w spółce. – Znaleźliśmy i zapełniliśmy niszę rynkową, a dzięki unikalnemu know-how i doświadczeniu wyniesionemu ze struktur koncernu, zrobiliśmy to w pełni profesjonalnie, czego dowodem mogą być nowo podpisywane kontrakty – podkreśla Kasza.  – Wdrożenie usługi kontroli transportów paliw pozwala nam zaoferować klientom z branży paliwowo-chemicznej kompleksową obsługę w zakresie ochrony i kontroli całego łańcucha dostaw. Dzięki temu jesteśmy  liderem w tym segmencie – wyjaśnia.

 

Zapytany o plany spółki na ten rok prezes Wawrzeńczak na pierwszym miejscu wymienia dalszy rozwój, w szczególności specjalistycznych usług dla sektora paliwowego, w tym monitoringu  stacji paliw wraz z grupą interwencyjną, usług serwisowych urządzeń technicznych. - Poza tym będziemy kontynuować projekty ukierunkowane na podniesienie efektywności i jakości pracy - dodaje Michał Wawrzeńczak

Wróć