Prawo

Od 14 sierpnia 2019 r. 0 akcyzy na CNG i LNG


Nowelizacja ustaw o podatku akcyzowym oraz Prawo celne, podpisana w sierpniu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, wprowadzają zerową akcyzę na sprężony gaz ziemny (CNG) oraz skroplony gaz ziemny (LNG) przeznaczony do napędu pojazdów silnikowych. Ma to być element walki ze smogiem. Rząd ma nadzieję, że dzięki nowym przepisom autobusy w wielu miastach będą napędzane wyłącznie LNG i CNG.

"13 sierpnia br. została opublikowana Ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw [Dz.U. 2019 poz. 1520], która w art. 6 zmieniła Ustawę z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym [tekst jedn.: Dz.U. 2019 poz. 864] w zakresie stosowania zerowej stawki akcyzy na gaz ziemny przeznaczony do napędu silników spalinowych (CN 2711 11 00 i 2711 21 00), tj. skroplony gaz ziemny LNG i sprężony gaz ziemny CNG, oraz na biogaz (bez względu na kod CN), wodór i biowodór (CN 2804 10 00) przeznaczone do napędu silników spalinowych.

Ustawa wejdzie w życie 1 września 2019 r., z wyjątkiem m.in. regulacji dot. stosowania zerowej stawki akcyzy na wymienione powyżej wyroby akcyzowe, które weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Zatem zainteresowane podmioty mogą stosować zerową stawkę akcyzy na gaz ziemny LNG i CNG oraz biogaz, biowodór i wodór przeznaczone do napędu silników spalinowych od 14 sierpnia 2019 r." informuje Polską Izbę Paliw Płynnych Biuro Komunikacji Promocji Ministerstwa Finansów.

Dodatkowo nowelizacja zakłada, jak wskazano w jej uzasadnieniu: "wyłączenie z zakresu definicji ubytków wyrobów akcyzowych strat powstających podczas produkcji piwa i wyrobów winiarskich oraz zwolnienie od akcyzy ubytków wyrobów akcyzowych przekraczających maksymalny poziom norm do wysokości równej rzeczywistym stratom, jeżeli podmiot udowodni ich naturalny charakter wynikający z właściwości wyrobów". Przypomnijmy, że w dziedzinie rozliczania ubytków naturalnych paliw mieliśmy w ostatnich latach istotną lukę.

Nowelizacja reguluje też właściwości organów podatkowych do orzekania w sprawie zwrotu akcyzy przy dostawie wewnątrzwspólnotowej i eksporcie wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, od których akcyzę zapłacono w Polsce. W przepisach celnych wskazano taki sam sposób naliczania i poboru odsetek pobieranych od należności celnych, jaki określono w ustawie Ordynacja podatkowa dla poboru odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

Źródło: MF/prezydent.pl; fot. Iveco Stralis

Wróć