Prawo

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

- z Pawłem Cybulskim, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów, Zastępcą Szefa KAS, rozmawia Zdzisław Pisiński, Redaktor Naczelny miesięcznika "Paliw Płynne".

Czym jest JPK_VAT?

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji podatku od towarów i usług (VAT – z ang. Value Added Tax) przedsiębiorcy za dany okres. Innymi słowy, jest to wykaz zakupów i sprzedaży VAT przedstawiony w określonym układzie i formacie, który przedsiębiorca będzie miał obowiązek przesłać do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Oznacza to, że swój pierwszy JPK_VAT właściciele mikrofilm prześlą do 25 lutego za styczeń.

Skąd konieczność wprowadzenia JPK w polskich realiach?

To jeden z bardzo ważnych elementów uszczelniających system podatkowy. Wprowadzenie JPK było konieczne, by pomóc rzetelnym firmom, które niejednokrotnie muszą zmagać się z nieuczciwą konkurencją. JPK usprawnia i przyspiesza kontrole skarbowe oraz przede wszystkim pozwala na szybką eliminację z rynku podatników, którzy nie płacą podatków i - co za tym idzie - uszczuplają dochody budżetu państwa. Wprowadzenie JPK pozwoliło urzędom skarbowym zautomatyzować dużą część kontroli, ułatwiło szybki i bezpośredni dostęp do informacji o obrocie gospodarczym. Żaden kontroler nie byłby w stanie przeanalizować tak dużej liczby dokumentów w tradycyjny sposób.

Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK_VAT od 1 lipca 2016 r., małe i średnie od 1 stycznia 2017 r. Jakie jest uzasadnienie JPK dla mikroprzedsiębiorców?

JPK to nałożony na wszystkie firmy wymóg comiesięcznego wysyłania szczegółowych danych na temat transakcji związanych z VAT. Do tej pory obowiązkiem tym objęte były duże oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. W sumie dawało to ok. 110 tys. firm. Mikroprzedsiębiorcy w Polsce stanowią dużo liczniejszą grupę – ok. 1,6 mln – bez pełnej wiedzy o obiegu towarów i dokumentów w gospodarce, sprawne zweryfikowanie danych dotyczących zakupów i sprzedaży VAT – nie byłoby możliwe. Stąd właśnie wynika potrzeba wprowadzenia tego obowiązku również dla mikroprzedsiębiorców.

Od 2018 r. JPK obowiązuje mikroprzedsiębiorców, czyli właściwie kogo? Jak definiowane jest pojęcie mikroprzedsiębiorców w Polsce? Jaką rolę w polskiej gospodarce pełnią te podmioty? Jaki jest ich udział we wpływach do budżetu?

Definicją mikroprzedsiębiorcy określamy w Polsce firmy, które zatrudniają do 10 osób i uzyskują całkowite roczne obroty na poziomie nie przekraczającym 2 mln euro. To bardzo liczna i dynamicznie rozwijająca się grupa przedsiębiorców w Polsce. Cały sektor MSP w Polsce generuje ponad 50% PKB. Jednak nie wszyscy mikroprzedsiębiorcy będą wysyłać JPK_VAT. Obowiązkiem tym objęci zostaną tylko ci mikroprzedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT, czyli składają deklarację VAT-7 lub VAT-7k. Z naszych wyliczeń wynika, że dotyczyć to będzie ok. 1,6 mln firm.

W jaki sposób i komu mikroprzedsiębiorcy będą składać JPK? Czy wymaga to od nich jakichś inwestycji, np. w IT? Czy będzie to obowiązkowe?

Zgodnie z przepisami, pierwsze pliki JPK_VAT powinny zostać przesłane przez mikroprzedsiębiorców do 25 lutego 2018 r. W grudniu 2017 r. Ministerstwo Finansów udostępni bezpłatną aplikację, z pomocą której przesłanie JPK będzie bardzo proste: przedsiębiorca wpisze tam swoje faktury, które zostaną następnie zaciągnięte do ewidencji VAT, wygenerowany zostanie plik JPK_VAT. To będzie naprawdę proste i bezpłatne rozwiązanie, niegenerujące większych trudności ani - tym bardziej - dodatkowych kosztów.

Jakie korzyści odniosą w zamian?

Główna korzyść to eliminacja nieuczciwych kontrahentów i zapewnienie uczciwym przedsiębiorcom lepszych i równych warunków na rynku. Poza tym dzięki JPK_VAT przedsiębiorca uporządkuje dane na temat swoich transakcji, co pozwoli mu na lepszą kontrolę wewnętrzną w firmie, ale też na lepszą weryfikację ze strony urzędu, który dzięki temu będzie mógł skupić się na nieuczciwych podatnikach. A przedsiębiorcy wywiązujący się z obowiązku JPK_VAT będą mogli skupić się na prowadzeniu swojego biznesu. Korzyści zatem są obopólne.

Ponadto zachęcamy przedsiębiorców do wypróbowania JPK_VAT już teraz. Przy przekazaniu pliku za październik, listopad i grudzień tego roku właściciele firm mogą liczyć na szybszy zwrot VAT. Poza tym sprawdzą wcześniej, z czym wiąże się nowe zadanie i przygotują do niego zawczasu.

Jakie są dotychczasowe doświadczenia MF z JPK? Jakie problemy wystąpiły i jak je rozwiązywano?

Dzięki analizie JPK, szczególnie JPK_VAT, udało się odzyskać dla budżetu setki milionów złotych niezapłaconych podatków. Wykryto tysiące pustych faktur. Często przedsiębiorcy (duże przedsiębiorstwa wysyłają plik JPK_VAT od lipca 2016 r., małe i średnie od stycznia 2017 r.), po informacji z urzędów o nieprawidłowościach w JPK_VAT sami korygowali deklaracje i ponownie składali pliki, dzięki czemu unikali kar, które mogły być na nich nałożone przez kontrolujących.

Jak będzie wyglądać planowana Kampania informacyjna ? Kto weźmie w niej udział? Jakie kanały informacyjne zostaną doń użyte?

Działania informacyjne rozpoczęliśmy na początku października 2017 r.: wystartowała nowa strona www.jpk.mf.gov.pl, gdzie można znaleźć wszystkie informacje dotyczące nowego obowiązku i dowiedzieć się krok-po-kroku, jak przygotować, podpisać (w tym, jak założyć bezpłatny profil zaufany eGo) i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej. Dzięki współpracy z ZUS, każdy przedsiębiorca otrzymał w październiku list informujący go o nadchodzących zmianach, we wszystkich urzędach skarbowych dostępne są plakaty i ulotki, tam też odbywać się będą szkolenia dla chętnych przedsiębiorców. Pomocą służy również nasza infolinia KIS. W listopadzie ruszy szeroko zasięgowa kampania w telewizji, radiu i internecie. Staramy się, aby mikrofirmy wiedziały, jakie są ich obowiązki w zakresie JPK_VAT i czego mogą się spodziewać od nowego roku.

Dziękujemy za rozmowę!

WYWIAD UKAZAŁ SIĘ W LISTOPADOWYM WYDANIU MIESIĘCZNIKA „Paliwa Płynne” – OFICJALNEGO ORGANU POLSKIEJ IZBY PALIW PŁYNNYCH

Wróć