Prawo

Nowe obowiązki przedsiębiorstw działających w obszarze paliw ciekłych oraz wzór wniosku o wpis do rejestru podmiotów przywożących


16 grudnia 2016 r. Urząd Regulacji Energetyki opublikował na swojej stronie dwa komunikaty, które dotyczą interpretowania przepisów rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2016 r. Ministra Energii określającego szczegółowy wykaz paliw ciekłych, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja, obrót, w tym obrót z zagranicą, wymaga koncesji oraz których przywóz wymaga wpisu do rejestru podmiotów przywożących (Dz.U.2016.2039). Obok komunikatów Prezes URE zamieścił  wzór wniosku o wpis do rejestru podmiotów przywożących. Nie zamieszczono natomiast wzoru wniosku o zmianę koncesji w zakresie dostosowania jej treści do nowej definicji paliw ciekłych.

Najważniejsze informacje dotyczące obowiązków podmiotów sektora paliw ciekłych, wynikających z wejścia w życie ww. rozporządzenia, przedstawiono w Komunikacie Prezesa URE nr 67/2016 w sprawie dostosowania treści koncesji na paliwa ciekłe do nowej definicji paliw ciekłych oraz niektórych innych obowiązków związanych z koniecznością uzyskania lub zmiany koncesji na paliwa ciekłe. Wraz z wejściem w życie ww. rozporządzenia zostały również przygotowane oraz opublikowane zaktualizowane pakiety informacyjne dotyczące koncesji na paliwa ciekłe. Treść komunikatu: https://www.ure.gov.pl/pl/stanowiska/6820,Komunikat-nr-672016.html

Wynika z niego między innymi, że „wniosek powinien spełniać wszystkie wymagania, wynikające ze znowelizowanej ustawy, co oznacza, że muszą zawierać komplet dokumentów i informacji umożliwiających pełną weryfikację możliwości formalnoprawnych, organizacyjnych, technicznych i finansowych, wykonywania działalności w zakresie konkretnie wskazanych rodzajów paliw ciekłych (z podaniem kodów CN) oraz konkretnych elementów infrastruktury paliw ciekłych (zakres dokumentacji jak w przypadku wniosków o udzielenie koncesji lub zmianę terminu obowiązywania).”

Tym samym wniosek powinien być bardzo szeroki i uwzględniać wszystkie informacje i dokumenty wymagane jak przy wniosku o nową koncesję. Prezes URE wskazał także, iż „przedsiębiorstwa energetyczne […] do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia  w przedmiocie wniosku mogą prowadzić działalność na zasadach dotychczasowych.”

Prezes URE zamieścił także nowy pakiet informacyjny, dotyczący uzyskiwania koncesji OPC. Przygotowując wniosek należy postępować zgodnie z nowymi wytycznymi. Wytyczne można znaleźć pod następującym linkiem: https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/dla-koncesjonariuszy/jak-uzyskac-koncesje/paliwa-ciekle. 

W Komunikacie Prezesa URE nr 68/2016 w sprawie udostępnienia wzoru wniosku o wpis do rejestru podmiotów przywożącychznalazły się natomiast informacje dotyczące podmiotów przywożących, w tym obowiązku uzyskania wpisu do rejestru takich podmiotów. Pakiet informacyjny dotyczący podmiotów przywożących wraz z wnioskiem o wpis do rejestru podmiotów przywożących dostępny jest pod linkiem: https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/dla-koncesjonariuszy/jak-uzyskac-koncesje/paliwa-ciekle/6828,Podmioty-przywozace.html

Termin na przygotowanie tego wniosku jest ekstremalnie krótki (należy go złożyć lub wysłać pocztą do dnia 16 stycznia 2017 r.). Podlega on jednak zasadom ogólnym postępowania administracyjnego. Oznacza to, że w razie złożenia wniosku z brakami koncesjonariusz/wnioskodawca musi zostać wezwany do uzupełnienia tych braków. Sugerujemy jednak (o ile to możliwe) przygotować wniosek w stopniu najpełniejszym, żeby po wezwaniu do uzupełnienia zostało niewiele wątpliwości i braków.

oprac. mec. Maksymilian Graś

Wróć