Wiadomości

MSP inicjuje cykl spotkań dla inwestorów

Ministerstwo Skarbu Państwa po raz pierwszy organizuje zakrojony na szeroką skalę cykl spotkań z potencjalnymi inwestorami w ramach promocji prywatyzacji branżowej przewidzianej na ten i przyszły rok. Pierwsze spotkania odbędą się w czerwcu w czterech miastach wojewódzkich.

    Aby przyspieszyć proces prywatyzacji i móc bezpośrednio docierać do potencjalnych inwestorów ze swoją ofertą, MSP rozpoczyna tzw. prywatyzacyjne roadshow. We współpracy z wojewodami i marszałkami województw zorganizowany zostanie cykl spotkań inwestorskich. W aktywnym poszukiwaniu inwestorów ministerstwo wspiera PKO Bank Polski. Pierwsze spotkanie dla inwestorów odbędzie się 6 czerwca 2012 r. w Łodzi. Kolejne w Katowicach - 14 czerwca, Wrocławiu – 20 czerwca oraz Krakowie - 28 czerwca.

    Celem resortu jest przedstawienie środowisku lokalnych inwestorów branżowych i kapitałowych, oferty spółek przeznaczonych do prywatyzacji w poszczególnych województwach. Na spotkaniach inwestorzy otrzymają przygotowane segregatory z opisem spółek. Dowiedzą się również o praktycznych aspektach prywatyzacji, jak czas trwania procesu od ogłoszenia do podpisania umowy. Natomiast o pozyskiwaniu kapitałów na transakcje opowiedzą przedstawiciele PKO BP.

    Prywatyzacja branżowa jest obok prywatyzacji giełdowej drugim ważnym elementem procesów prywatyzacyjnych. Państwo pozostaje właścicielem spółek o ogromnych, lecz wciąż niewykorzystanych możliwościach rozwoju. Ten potencjał może zdyskontować jedynie prywatny właściciel, który zapewni długotrwały wzrost wartości poprzez zaangażowanie kapitałowe, transfer wiedzy oraz efektywne zarządzanie – mówi Mikołaj Budzanowski, Minister Skarbu Państwa.

    Dzięki zmianie struktury właścicielskiej spółki mają szansę na pozyskanie nowych źródeł finansowania, zwiększenie skali inwestycji oraz dalsze umacnianie pozycji rynkowej. Inwestorzy zyskują z kolei dostęp do często unikatowych segmentów rynku, wiedzy i produktów, a także atrakcyjnie położonych nieruchomości.

    Działania inicjowane przez resort nawiązują do „Planu prywatyzacji na lata 2012-2013”. Dokument ten zakłada plany sprzedaży blisko 300 spółek z 25 branż. Jego realizacja oznaczać będzie zakończenie trwających ponad 20 lat przekształceń własnościowych, będących ważnym elementem transformacji gospodarczej kraju.

    Wróć