Wiadomości

MSAB odegra kluczową role w nowym konsorcjum fundowanym przez Unię Europejską, którego zadaniem będzie opracowanie rozwiązań mobilnych technologii śledczych dla organów ścigania


15 maja 2019 r. firma MSAB ogłosiła, że została wytypowana do wspierania dążeń w zakresie badań i rozwoju konsorcjum FORMOBILE, w której skład wchodzi 19 organów ścigania, instytucji rządowych, naukowych i sektora prywatnego z całej Europy.

Konsorcjum przewodzi uniwersytet nauk stosowanych Mittweida. Celem konsorcjum FORMOBILE jest ustanowienie kompletnego łańcucha śledczego wspierającego dostęp organów ścigania do danych z urządzeń mobilnych. Realizacja celu konsorcjum opiera się na trzech głównych założeniach:

1. Opracowanie nowych narzędzi i technologii w celu pozyskania do tej pory niedostępnych danych mobilnych, odblokowywania urządzeń i umożliwienia odszyfrowania i analizy danych mobilnych.

2. Opracowanie nowego standardu śledczego w zakresie urządzeń mobilnych na bazie wymagań określonych przez organy ścigania z uwzględnieniem kwestii prawnych i etycznych.
 
3. Opracowanie szkoleń w zakresie nowych standardów i narzędzi w celu zapewnienia spójności i wysokiej jakości śledztw oraz analizy danych mobilnych.

Konsorcjum FORMOBILE zdobyło poparcie Komisji Europejskiej przez przedstawienie wniosku spełniającego wymagania technologii usprawniającej zwalczanie przestępczości i terroryzmu przez wykorzystanie cyfrowych środków śledczych. Poprzez te działania konsorcjum wesprze UE w rozwoju Europejskiej Agendy Bezpieczeństwa, która przewiduje zapewnienie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w całym regionie bez wewnętrznych granic.

Prace nad projektem rozpoczęły się w maju 2019 r. i potrwają trzy lata. Projekt otrzymał fundusze z programu badań i rozwoju Horyzont 2020 Unii Europejskiej w ramach umowy o dotację numer 832800.

–  Bardzo cieszy nas możliwość współpracy z innymi organizacjami z całej Europy w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na świecie przez modernizację obowiązujących dziś cyfrowych narzędzi i standardów śledczych – skomentował Joel Bollö, główny dyrektor wykonawczy MSAB. – Współpraca jest ważnym sygnałem pozycji i doświadczenia MSAB i jesteśmy bardzo wdzięczni za tę szansę. Przestępcy i terroryści w coraz bardziej wyrafinowany sposób korzystają z urządzeń mobilnych, szyfrowania i aplikacji. Wspólnymi siłami możemy zdziałać więcej, a projekt FORMOBILE będzie źródłem korzyści dla całej społeczności analityki cyfrowej oraz wszystkich obywateli UE – dodał dyrektor.

*** MSAB jest światowym liderem w zakresie mobilnych technologii śledczych w zakresie pozyskiwania i analizowania danych z urządzeń mobilnych. Produkty firmy stały się de facto standardem w branży i wykorzystywane są do zabezpieczania dowodów w ponad 120 krajach. Produktom towarzyszy szeroki zakres kursów, które umożliwiają klientom pozyskanie certyfikatów w odpowiednich metodach pozyskiwania i analizowania danych z urządzeń mobilnych. Wśród klientów firmy znajdują się służby policyjne, wojskowe, naprawcze, ochrony granic, celne i nie tylko. Firma MSAB notowana jest na giełdzie NASDAQ w Sztokholmie pod symbolem MSAB B.

Źródło: MSAB

Wróć