Prawo

Można odliczyć VAT od zakupu stacji paliw


Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że sprzedaż budynków komercyjnych nie jest zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa i można od niej odliczyć VAT - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Rozpatrywana przez NSA sprawa dotyczyła spółki, która kupiła grunt ze stacją paliw wyposażoną w pełną infrastrukturę paliwową . Sprzedawca wystawił fakturę z 23 procentowym VAT, a nabywca odliczył podatek w wysokości ok. 440 tys. zł. Po czterech latach fiskus dopatrzył się nieprawidłowości. Stwierdził, że od transakcji powinien być PCC, a nie VAT, bo stacja paliw to zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Z  opinią fiskusa zgodził się WSA w Warszawie. Jednak spółka odwołała się od tej decyzji do NSA, który orzekł, że w czasie, gdy doszło do transakcji, spółka kupowała wyłącznie nieruchomość. Chcąc zacząć sprzedawać paliwo, musiała jeszcze wyremontować stację i podpisać umową franczyzową z dostawcą paliw. Nie mogło być więc mowy o nabyciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Źródło: DGP (op.pb)

Wróć

Wystąpił błąd

Wystąpił błąd

Co się stało?

Wysąpił błąd podczas wykonywania skryptu. Coś nie działa prawidłowo.

Jak mogę naprawić ten problem?

Otwórz plik system/logs/error.log i znajdź powiązaną wiadomość błędu (zazwyczaj ostatnia). Możesz również dodać ten wiersz do lokalnego pliku konfiguracji i odświeżyć stronę:

$GLOBALS['TL_CONFIG']['displayErrors'] = true;

Zauważ, że każdy będzie mógł zobaczyć błędy na Twojej stronie!

Dowiedz się więcej

Wykonywanie skryptu zostało zatrzymane z powodu błędu. Wiadomość o błędzie została ukryta z powodów bezpieczeństwa i może zostać znaleziona w pliku system/logs/error.log (patrz wyżej). Jeśli nie rozumiesz wiadomości błędu lub nie wiesz jak naprawić problem, przeszukaj Contao FAQ lub odwiedź stronę wsparciaContao.

Aby spersonalizować tą wiadomość, utwórz nowy szablon nazwany templates/be_error.html5.