Wiadomości

Międzynarodowe rozmowy o energii

Lord David Howell, Wiceminister Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii, odpowiedzialny m.in. za międzynarodową politykę w sektorze energii weźmie dziś udział w spotkaniu organizowanym przez Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze, Central Europe Energy Partners i Grupę LOTOS SA.

W trakcie wizyty w Polsce lord Howell spotka się m.in. z Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim, Ministrem Skarbu Państwa Mikołajem Budzanowskim, a także Wiceministrem Środowiska Piotrem Woźniakiem i Wiceminister Gospodarki Hanną Trojanowską. Rozmowy dotyczyć będą współpracy między Polską a Wielką Brytanią w sektorze energii.

Podczas spotkania w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej lord Howell wygłosi wykład na temat trendów i wyzwań, jakie stoją przed europejską polityką w sektorze energii. Udział w dyskusji wezmą członkowie PFA-G i CEEP, a panelistami będą pan Paweł Olechnowicz – Prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A., Prezes PFA-G i Przewodniczący Rady Dyrektorów CEEP; pan Ian Walker – Dyrektor Wykonawczy Windsor Energy Group; oraz prof. Tomasz Szmuc, Prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej ds. Nauki.

Jako Central Europe Energy Partners – organizacja, której współzałożycielami są Grupa LOTOS i PFA-G – prowadzimy nieustanny dialog z europejskimi partnerami na temat przyszłości polityki w sektorze energii – mówi Paweł Olechnowicz, Przewodniczący Rady Dyrektorów CEEP. – W osobie Lorda Howella, przedstawiciela rządu Wielkiej Brytanii, mamy istotnego sprzymierzeńca na drodze do zapewnienia regionowi CEE właściwego miejsca na energetycznej mapie kontynentu. Europa Środkowa musi być częścią europejskiej polityki w sektorze energii na zasadach równoprawnego partnerstwa, uwzględniającego jej potrzeby rozwojowe. We wspólnym interesie powinniśmy troszczyć się o to, by wszystkie części kontynentu stanowiły zrównoważany, dynamiczny obszar gospodarczy.

Lord David Arthur Russell Howell pełni w brytyjskim rządzie funkcję ministra stanu (wiceministra) w resorcie spraw zagranicznych. Odpowiada za sprawy Wspólnoty Narodów, międzynarodową politykę w sektorze energii i reprezentowanie resortu w Izbie Lordów. Jest wieloletnim członkiem Partii Konserwatywnej, był też Ministrem Energii oraz Ministrem Transportu w rządach Margaret Thatcher.

Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze (PFA-G), założone w 1992 roku z inicjatywy prof. Marka Dietricha, jest stowarzyszeniem powołanym dla budowania współpracy między środowiskiem akademickim i gospodarczym. Forum stanowi płaszczyznę dialogu między osobami kierującymi organizacjami gospodarczymi a rektorami wyższych uczelni publicznych i prywatnych. PFA-G wyraża opinie obu środowisk w sprawach gospodarki i nauki oraz w kwestiach o zasadniczym znaczeniu dla przyszłości Polski, a także wspiera inicjatywy stymulujące współpracę szkół wyższych i sektora gospodarczego. Członkami PFA-G są osoby kierujące podmiotami gospodarczymi oraz rektorzy uczelni. Forum liczy obecnie około 50 członków, przy zachowaniu równej reprezentacji środowiska akademickiego i gospodarczego.

Central Europe Energy Partners (CEEP), jest międzynarodowym stowarzyszeniem non-profit z siedzibą w Brukseli, założonym 10 czerwca 2010 roku. Organizacja jest reprezentantem szeroko rozumianego sektora energii z Europy Centralnej. Zasadniczym celem CEEP jest wspieranie integracji środkowoeuropejskiego sektora energii w ramach wspólnej polityki energii i bezpieczeństwa Unii Europejskiej w tym sektorze. Stowarzyszenie zajmuje się promowaniem, poszerzaniem i wzmacnianiem pozycji członków na wspólnym rynku unijnym, podejmowaniem działań na rzecz redukowania zagrożeń dla podmiotów sektora energii w Europie Centralnej oraz opracowywaniem rozwiązań i udzielaniem pomocy w związku z wyzwaniami wynikającymi z ewolucji unijnej polityki w sektorze energii na rzecz członków stowarzyszenia.


Wróć