Wiadomości

Lotos wśród najlepszych

Jesteśmy dumni, że coraz lepiej ocenia się pozycję Grupy LOTOS w Europie i na świecie. 21. miejsce w zestawieniu Platts „Refining and Marketing” to dobry wynik, choć nie uwzględnia jeszcze wpływu na naszą pozycję uruchomienia wszystkich instalacji Programu 10+ – powiedział Marek Sokołowski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy LOTOS S.A. – Myślę, że w ciągu kilku lat mamy szansę na przesunięcie się do pierwszej dziesiątki wspomnianego rankingu, gdy rafineria w Gdańsku pozwoli „wyciskać” z każdej baryłki ropy jeszcze więcej wysokomarżowych paliw. – dodał M. Sokołowski.

 W innych zestawieniach tego samego rankingu pozycja Grupy LOTOS z roku na rok jest coraz wyższa. W „TOP EMEA Companies”, czyli zestawieniu pokazującym najlepsze firmy przemysłowe regionów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, Grupa LOTOS zajęła 61. miejsce, natomiast w zestawieniu ogólnym znalazła się na 186. miejscu.

Warto przypomnieć, że w 2008 r. Grupa LOTOS w rankingu Platts Top 250 była na 204 miejscu – wyraźnie widać, że pozycja firmy poprawia się. Spośród innych polskich firm w rankingu Platts odnotowano PGNiG oraz PKN Orlen. Pozycja tej pierwszej firmy rośnie – przeskok do góry o 40 oczek, natomiast drugiej z spada – 42 pozycje w dół.

 Dziewiąty raport Platts Top 250 Global Energy Companies uwzględnia aż dziewięć branż energetycznych. Oprócz naftowej znalazły się w niej również firmy z sektora elektrycznego, petrochemicznego czy węglowego. W badaniu mierzono wskaźniki finansowe koncernu takie jak: wartości aktywów, przychodów, zysków i zwrotu z zainwestowanego kapitału (ROIC). Wszystkie firmy z rankingu mają aktywa większe niż 3 miliardy dolarów amerykańskich. Platts Top 250 Global Energy Companies to także prezentacja firm najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw energetycznych na świecie, w oparciu o wzrost przychodów w okresie trzech lat.

 ***
W tym roku budowa instalacji wchodzących w skład Programu 10+ zostanie definitywnie zakończona - zapewnia Biuro Prasowe spólki. Jednak pomorski koncern pracuje już nad koncepcją zagospodarowania ciężkich frakcji ropy naftowej, które powstają w procesie produkcji paliw. Jest na to co najmniej parę rożnych metod, do nich właśnie należy wykorzystywanie ciężkiej pozostałości po przerobie ropy jako surowiec do produkcji energii elektrycznej. Dzięki tej technologii powstawać mogłoby jednocześnie także sporo energii cieplnej, Grupa LOTOS miałaby zatem możliwość poprawienia własnego bilansu energetycznego i sprzedaży nadwyżek energii na rynku.

 

Wróć