Strefa przedsiębiorcy

LOTOS odnotował wysoką marżę rafineryjną


Aż 7,32 dolara na baryłce wyniosła w grudniu br. modelowa marża rafineryjna LOTOSU. Z kolei w IV kwartale 2018 średnią marżę spółki oszacowano na 8,47 dolara na baryłce. To najlepsze wskaźniki od 5 lat.

WIĘCEJ czytaj w lutowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne". Z pełną ofertą Grupy LOTOS można było zapoznać się podczas organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2018, na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

Do kalkulacji marży przyjęto poniższą strukturę uzysków, której przypisano następujące indeksy cenowe:

  • 14,14% benzyna (PRM UNL 10 ppm ARA)
  • 4,24% benzyna surowa (Naphtha CIF NWE)
  • 4,53% LPG (50% Propan FOB NWE, 50% Butan FOB NWE) 
  • 49,57% diesel (ULSD 10 ppm CIF NWE)
  • 5,34% paliwo lotnicze (Jet CIF NWE)
  • 18,11% ciężki olej opałowy (HFO 3,5%S ARA)
  • 4,07 % stanowi zużycie własne rafinerii

Kalkulację marży pomniejszono o szacowany modelowy koszt zużycia gazu ziemnego na przerobioną modelową baryłkę ropy naftowej – obliczany jako iloczyn współczynnika 0,075 oraz notowań indeksu gazu ziemnego z rynku dnia następnego (RDNg) na Towarowej Giełdzie Energii (indeks TGEgasDA) przeliczonego na koszt w USD za MWh (dla danych od początku 2016 roku).

Ponieważ prezentowany model nie uwzględnia różnic w cenach osiąganych poprzez sprzedaż produktów na różnych geograficznych rynkach zbytu, wielkość prezentowanej marży modelowej jest przybliżona, nie zaś tożsama z rzeczywistą wielkością marży rafineryjnej uzyskiwanej w rafinerii Grupy LOTOS S.A. 

5 razy w tygodniu

Spółka, jako pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej, rozpoczęła publikowanie (od poniedziałku do piątku o 8 rano) dziennej modelowej marży rafineryjnej (MMR), której wartość odzwierciedla średnią kroczącą z ostatnich pięciu dni. Do tej pory MMR była publikowana tylko raz na miesiąc.

Źródło: LOTOS

Wróć