Wiadomości

Lotos Najlepiej zinformatyzowaną firmą 2011


W jedenastym konkursie redakcji Businessman.pl raport „Teleinfo 100” Grupa LOTOS otrzymała Złoty  Laur dla najlepiej zinformatyzowanej firmy 2011 roku w kategorii: energetyka i przemysł paliwowy.
Tegoroczny konkurs został przeprowadzony w 7 kategoriach branżowych. W pierwszym etapie kapituła konkursu nominowała po 6 firm lub instytucji, a w drugim etapie przeprowadzono głosowanie internetowe, które wskazało zdobywców Złotych Laurów. Grupa LOTOS otrzymała Złoty Laur dla najlepiej zinformatyzowanej firmy 2011 roku w kategorii: energetyka i przemysł paliwowy.
Grupa LOTOS większość swoich działań biznesowych, wspiera technologiami IT. Za kluczowy uchodzi system ERP, ale w ciągu ostatnich 2 lat wdrożono kilka innych użytecznych systemów, w tym bazę CRM do wspomagania zarządzania relacjami z klientami czy system Zarządzania Ryzykiem Korporacyjnym ERM.
Unikalne funkcjonalności oraz brak wyraźnych wzorców wymagał dużej kreatywności zespołu opisującego procesy i potrzeby związane z zarządzaniem ryzykiem korporacyjnym, a z drugiej strony ostrożnych decyzji projektowych – podkreśliła Halina Stasiewicz, dyrektor Biura Zarządzania Procesami.
Staramy się dostarczać biznesowi nowoczesnych narzędzi informatycznych, które pozwalają nie tylko na szybsze, ale i bardziej precyzyjne podejmowanie decyzji oraz optymalizację marży czy obniżenie kosztów operacyjnych – powiedział Tadeusz Rogaczewski, dyrektor Biura Zarządzania Informatyką.
LOTOS otrzymał Złoty Laur 2011 za 3 projekty IT: bazę CRM, system zarządzania ryzykiem (ERM - Enterprise Risk Management), kontrolę dostępu do ERP (GRC - Governance Risk Compliance)
Komunikacja to też technologia
Z przeprowadzonego przez redakcję badania wynika, że pomimo światowego kryzysu gospodarczego coraz więcej firm ponownie zaczęło inwestować w technologie ICT. W siedmiu kategoriach kapituła konkursu przyznała aż 31 nagród i wyróżnień, co oznacza, że wiele ze zgłoszonych projektów miało innowacyjny charakter. Sektor paliwowo-energetyczny to obok bankowości jedna z najwięcej inwestujących w informatykę branż krajowej gospodarki.
Ciekawe jest porównanie preferencji technologicznych na świecie i w Polsce. O ile, informacja biznesowa, rozwiązania mobilne, czy zarządzanie rynkiem i zgodnością rozwijają się na podobnym poziomie, tak na podstawie wyników ankiety widać, że polskie firmy znacznie mocniej inwestują w rozwój technologii związanych z wirtualizacją. To czego wciąż brakuje w krajowych przedsiębiorstwach, to rozwój technologii opartych o pracę zespołową oraz portale społecznościowe. W tym wypadku jednak Grupa LOTOS rozwija intensywnie rozwiązania portalowe w oparciu o Microsoft SharePoint, które to wspierają pracę zespołową oraz mechanizmy społecznosciowe.

Wróć