Wiadomości

LOTOS na rzecz skuteczności CSR w UE

"Wspólna odpowiedzialność – jak zwiększyć obecność i skuteczność CSR w UE" to temat międzynarodowej konferencji, którą 5 września br. w Gdańsku organizuje Ministerstwo Gospodarki wraz z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Polska będzie pierwszym krajem, który w trakcie swojej Prezydencji w Unii Europejskiej tak wiele uwagi poświęca społecznej odpowiedzialności biznesu. Grupa LOTOS jest partnerem tej konferencji i uczestnikiem dyskusji.

Celem konferencji jest wykorzystanie dotychczasowych doświadczeń administracji publicznej oraz partnerów społeczno-gospodarczych do zwiększenia obecności i skuteczności CSR w UE. W trakcie dyskusji przedstawione zostaną m.in. wyniki projektu „Wizja 2050”, realizowanego przez Światową Radę ds. Zrównoważonego Rozwoju (World Business Council for Sustainable Development, WBCSD), którego celem jest określenie roli, jaką biznes ma do odegrania na przestrzeni najbliższych dekad w kształtowaniu warunków umożliwiających realizację aspiracji rozwojowych obecnego i przyszłych pokoleń. W Unii Europejskiej coraz większa liczba krajów widzi konieczność obligowania przedsiębiorców do odpowiedzialnego działania, zalecając min. włączanie do sprawozdań z działalności firm, również kwestii społecznych i środowiskowych. Jednocześnie administracja publiczna UE staje się coraz bardziej aktywna w propagowaniu idei CSR i pomocy we wprowadzaniu takich działań przez biznes.

W Polsce CSR jest dobrowolny. Ministerstwo Gospodarki dostrzega istotną rolę państwa w promocji dobrych praktyk w firmach doceniając korzyści, jakie CSR niesie dla wszystkich uczestników relacji: biznesu, społeczeństwa i środowiska. Dlatego resort gospodarki wspólnie z partnerami publicznymi przygotowuje dokument „Wizja 2050 dla polskiego biznesu”, obejmujący takie obszary, jak: środowisko, społeczeństwo i gospodarka. Ma on pomóc w zmierzeniu się z wyzwaniami naszego rozwoju i z wyzwaniami cywilizacyjnymi UE w przyszłości. Grupa LOTOS SA aktywnie włączyła się w jego opracowanie.

Dla nas społeczna odpowiedzialność biznesu to nie to, jak dzielimy się naszym zyskiem, ale jak ten zysk tworzymy, co produkujemy i jak produkujemy. To nie coś na peryferiach biznesu, ale sedno biznesu. – podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy LOTOS S.A. – Nasza strategia CSR oznacza kompleksowe działania we wszystkich wymiarach prowadzonego biznesu, uwzględniające kluczowe grupy interesariuszy i nastawione na zrównoważony rozwój. Nasza stabilna pozycja na rynku to najlepszy dowód, że dobrze radzimy sobie z prowadzonym biznesem i jednocześnie mamy korzystne relacje z otoczeniem. – dodaje.

Grupa LOTOS rozumie odpowiedzialność za środowisko, społeczeństwo, pracowników i kontrahentów oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju, jako swój naturalny obowiązek. Zasady społecznej odpowiedzialności biznesu są wpisane w misję i system wartości spółki. Tworzone przez koncern procedury i praktyki operacyjne poprawiają jej pozycję konkurencyjną, ale jednocześnie korzystnie wpływają na gospodarcze i społeczne funkcjonowanie ludzi w jej otoczeniu, wzmacniają rozwój obszaru, w którym działa i stan środowiska.

W efekcie wdrożonych do tej pory projektów składających się na strategię CSR spółka m.in. utworzyła 120 nowych miejsc pracy, wdrożyła najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony pracy (HSE) pracowników własnych, ale i firm zewnętrznych, wspiera rozwój specjalistycznych kierunków studiów i prace sektora naukowo-badawczego nad nowymi rozwiązaniami, wprowadza nowoczesne technologie ograniczające wpływ procesów produkcyjnych na środowisko, wspiera lokalną społeczność Trójmiasta i różnego rodzaju instytucje społeczne w regionie pomorskim.

Grupa LOTOS jest uczestnikiem prestiżowego grona spółek giełdowych objętych indeksem RESPECT na GPW w Warszawie. Do indeksu należą spółki, które stosują najwyższe standardy odpowiedzialnego zarządzania i są w tym obszarze liderami. W zakresie działań CSR LOTOS już trzykrotnie doceniony został w konkursie na najlepsze raporty społeczne w Polsce. W IV edycji konkursu „Raporty Społeczne”, spółka otrzymała wyróżnienie za udane włączenie kwestii społecznych i ekologicznych do raportowania zintegrowanego w publikacji „Zrównoważony rozwój w perspektywie 10+”.

Wróć