Wiadomości

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem podatku VAT


Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem podatku VAT. Łącznie do sprawy zatrzymano 12 osób. Szacuje się, że ich nielegalna działalność mogła narazić Skarb Państwa na straty nawet kilku milionów złotych. Podejrzanym za oszustwa i pranie brudnych pieniędzy grozi do 10 lat więzienia.

Policjanci CBŚP kilka miesięcy rozpracowywali grupę młodych pseudo biznesmenów z terenu południowej Wielkopolski. Według ustaleń stróżów prawa liderzy i członkowie tej grupy zakładali na terenie całego kraju firmy „słupy”, których właściciele wystawiali fikcyjne faktury sprzedaży różnego rodzaju towarów. Następnie artykuły wskazane na fakturze były rzekomo sprzedawane za granicę. Po fikcyjnej sprzedaży towaru oszuści występowali do właściwego Urzędu Skarbowego o zwrot podatku VAT, który w związku z dokonanym eksportem towaru poza granicę Unii Europejskiej wynosi 23 proc.

Policjanci CBŚP wraz z funkcjonariuszami Urzędu Kontroli Skarbowej oraz przy wsparciu mundurowych z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu i z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp. zatrzymali na terenie województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego początkowo 10 osób związanych z tym przestępczym procederem. Następnie zostały zatrzymane jeszcze 2 osoby. Podejrzanym przedstawiono zarzuty oszustw, prania brudnych pieniędzy oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp.

Przestępcza działalność grupy naraziła Skarb Państwa na straty oszacowane na kwotę kilku milionów złotych. Śledczy w trakcie realizacji sprawy zabezpieczyli pieniądze i nieruchomości przestępców w kwocie ponad pół miliona złotych.

Wobec dwóch z zatrzymywanych Sąd Rejonowy w Ostrowie Wlkp. zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Podejrzanym w tej sprawie grozi jednak nawet 10 lat więzienia.

KWP Poznań / CBŚP Poznań

Wróć

Wystąpił błąd

Wystąpił błąd

Co się stało?

Wysąpił błąd podczas wykonywania skryptu. Coś nie działa prawidłowo.

Jak mogę naprawić ten problem?

Otwórz plik system/logs/error.log i znajdź powiązaną wiadomość błędu (zazwyczaj ostatnia). Możesz również dodać ten wiersz do lokalnego pliku konfiguracji i odświeżyć stronę:

$GLOBALS['TL_CONFIG']['displayErrors'] = true;

Zauważ, że każdy będzie mógł zobaczyć błędy na Twojej stronie!

Dowiedz się więcej

Wykonywanie skryptu zostało zatrzymane z powodu błędu. Wiadomość o błędzie została ukryta z powodów bezpieczeństwa i może zostać znaleziona w pliku system/logs/error.log (patrz wyżej). Jeśli nie rozumiesz wiadomości błędu lub nie wiesz jak naprawić problem, przeszukaj Contao FAQ lub odwiedź stronę wsparciaContao.

Aby spersonalizować tą wiadomość, utwórz nowy szablon nazwany templates/be_error.html5.