Wiadomości

Komunikat Polskiej Izby Paliw Płynnych 7 września 2011 r.

Średnie detaliczne ceny paliw w Polsce w środę, 7 września 2011 r. kształtowały się na poziomie 4,99 zł za litr ON; 5,03 zł/l Pb95 i 2,48 zł/l LPG. Przez ostatni tydzień olej napędowy i benzyna  zdrożały więc o 1 gr/l, zaś ceny autogazu nie zmieniły się.

Najniższe ceny oleju napędowego (4,95 zł/l) notujemy w Lublinie (zmiana: -2 gr/l). Jedynie o dziesiąte części grosza różni się Opole (-1 gr/l). Najdroższa jest Łódź (5,01 zł/l ;+2 gr/l). Jedynie o dziesiąte części grosza taniej jest w Rzeszowie (b.z.) i Kielcach (+1 gr/l). 5 zł/l ON żądają w Olsztynie (-3 gr/l), Szczecinie (+1 gr/l), Wrocławiu (-2 gr/l) i Zielonej Górze (b.z.). Najtańsza benzyna bezołowiowa jest w Lublinie i Opolu. W obu tych miastach średnia cena Pb95 to 4,96 zł/l (- 2 gr/l od ubiegłego tygodnia). W pozostałych stolicach polskich województw średnia wynosi powyżej 5 zł/l. Najdroższa staje się Łódź (5,09 zł/l; +4 gr/l). Nietanio jest też w Olsztynie (5,08 zł/l; +1 gr/l) i Zielonej Górze (5,05 zł/l; -1 gr/l). W Olsztynie warto tankować LPG (2,39 zł/l; -1 gr/l), choć najtańszy autogaz jest w Lublinie (2,37 zł/l; -2 gr/l). Najdrożej jest na zachodzie i północy – w Poznaniu (2,60 zł/l; b.z.) i Gdańsku (2,55 zł/l; +1 gr/l).

Na światowych rynkach ceny ropy utrzymują się wciąż w wysokim przedziale. Jednak jeśli spojrzy się na wykres, rzuca się w oczy dość radykalny przebieg dziennych wzrostów i spadków, co wskazuje na wysoką aktywność spekulacyjną. Niestety, fundusze hedgingowe zwiększyły ostatnio liczbę pozycji zakładających, że ropa naftowa będzie drożała. Na wysokim poziomie w odniesieniu do Brent i WTI utrzymują się też notowania ropy Ural.  Ekonomiści wskazują jednak na perspektywiczne, okresowe zwiększenie podaży oraz zmniejszenie popytu w regionie, co w połączeniu z konsekwentnym zmniejszaniem przez Kreml ceł eksportowych może wkrótce zmienić ujemny ostatnio dyfyrencjał Ural/Brent i poprawić sytuację polskich rafinerii, uzależnionych od przerobu rosyjskiego surowca.

Na polskim rynku hurtowym w tygodniu 31 sierpnia-9 września 2011 r. tanieje benzyna w Lotosie: -33 zł/t. Niestety, to jedyne obniżki, bo już olej napędowy w gdańskiej rafinerii zdrożał w tym czasie o 51 zł/t. W Orlenie cena Pb95 od końca sierpnia br. utrzymywana jest na stałym poziomie 4048 zł/t netto,  co przy zakupie hurtowym daje 4,98 zł/l brutto – czyli niewiele mniej niż utrzymywane przez płocki koncern ceny benzyny dla odbiorców detalicznych na stacjach własnych koncernu. Za to ON drożeje w Płocku 58 zł/t. Jeszcze ciekawiej sytuacja przedstawia się w perspektywie od 24 sierpnia br., czyli dnia obniżenia przez  koncerny cen na swych stacjach własnych. Wprawdzie w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos ceny hurtowe Pb95 spadły o 14 zł/t, ale pozostałe paliwa drożały: ON o 113 zł/t, a LOO o 94 zł/t. Najmniej zmieniły się ceny Pb98: +7 zł/t. W Orlenie w tym czasie benzyna poszła jednak w górę o 20 zł/t, a ON aż o 120 zł/t.  LOO analogicznie jak w Gdańsku: +94 zł/t.

 

 








Zespół PIPP

* Zestawienie powstało w oparciu o monitoring cen paliw w Polsce prowadzony przez Polską Izbę Paliw Płynnych

Wróć