Wiadomości

Komunikat Polskiej Izby Paliw Płynnych 31 sierpnia 2011 r.

Średnie detaliczne ceny paliw w Polsce w środę, 31 sierpnia 2011 r. kształtowały się na poziomie 4,98 zł za litr ON; 5,03 zł/l Pb95 i 2,48 zł/l LPG. Przez ostatni tydzień (notowanie z 24 sierpnia br.) o 5 gr/l staniał olej napędowy, o 9 gr/l benzyna, zaś ceny autogazu nie zmieniły się.

 

Na rynkach światowych w oczekiwaniu na ożywienie gospodarki amerykańskiej ponownie wzrosty cen. We wtorek  ropa Brent osiągnęła 114 USD/b, tym samym surowiec europejski jest droższy od swego amerykańskiego odpowiednika WTI o 25,77 USD. Wciąż na wyjątkowo niekorzystnym dla nas poziomie w relacji do Brent utrzymuje się ropa Ural, a to właśnie ten eksportowy gatunek rosyjski stanowi główny surowiec polskich rafinerii (tzw. dyferencjał Ural/Brent – im jest niższy, tj. mniejsza jest różnica w cenie obu surowców, tym mniejszy zysk Orlenu i Lotosu). Konsekwentnie więc na polskim rynku hurtowym mamy do czynienia z podwyżkami. Przez ostatni tydzień cena benzyny wzrosła o 20 zł/t w rafinerii Orlenu i 19 zł/t Lotosu. Jeszcze bardziej drożeje olej napędowy: 62 zł/t i 71 zł/t. Na rynek detaliczny wciąż jednak największy wpływ ma ubiegłotygodniowa decyzja o obniżeniu cen Pb/ON na stacjach własnych obu polskich koncernów. Z tym że w ogólnej liczbie ok. 7 tys. polskich stacji paliw wyżej wymienione stanowią jedynie niewielką część, a zatem w dłuższej perspektywie na paliwa poniżej 5 zł/l nie ma co liczyć.

 

W tym tygodniu najniższe ceny oleju napędowego notujemy w Bydgoszczy (4,96 zł/l; zmiana: -8 gr/l w skali tygodnia). Jedynie o dziesiąte części grosza droższe są Kraków
(-4 gr/l), Lublin (-11 gr/l) i Opole (-3 gr/l). Ze średnią ceną 5,03 zł/l najdroższy jest Olsztyn (-7 gr/l). Powyżej 5 zł/l żądają jeszcze w Rzeszowie (5,01 zł/l; -6 gr/l), a średnią 5,00 zł/l mają już Zielona Góra (-5 gr/l) i Kielce -8 gr/l).

 

Najtańsza benzyna bezołowiowa jest w Lublinie i Opolu. W obu tych miastach przeciętnie trzeba zapłacić za to paliwo 4,98 zł/l, a od ubiegłego tygodnia ceny spadły o 18 gr/l. Względnie tani jest jeszcze Wrocław (4,99 zł/l; -21 gr/l ). Na najdroższe polskie miasto wojewódzkie znowu wyrasta Olsztyn (5,07 zł/l; -13 gr/l). Nietanio (5,06 zł/l) jest też w Zielonej Górze (-17 gr/l) i Łodzi (-13 gr/l).

 

W Olsztynie najkorzystniej tankować LPG (2,39 zł/l; -1 gr/l). Tani jest również Lublin (2,40 zł/l; -1 gr/l). Najdrożej jest na zachodzie Polski. Rekordowe ceny panują Poznaniu: 2,60 zł/l, w dodatku nie zmieniając się od dłuższego czasu – jedynie w skali roku notujemy -4 gr/l. Średnio 2,54 zł/l płaci się we Wrocławiu (b.z.), Zielonej Górze (-2 gr/l) i Gdańsku (-1 gr/l).

Źródło: PKN Orlen


Źródło: Grupa Lotos

Źródło: Daily Fuel Gauge Report

Źródło: Daily Fuel Gauge Report 


Zespół PIPP

* Zestawienie powstało w oparciu o monitoring cen paliw w Polsce prowadzony przez Polską Izbę Paliw Płynnych

Wróć