Wiadomości

Kolejne zatrzymania członków grupy dokonującej przestępstw w obrocie paliwami


  • Funkcjonariusze KAS razem z policjantami zatrzymali 11 osób.
  • Śledztwo dotyczy grupy przestępczej, zajmującej się wprowadzaniem do obrotu paliw bez opłaconego podatku VAT, opłaty paliwowej i akcyzowej na terenie Polski, a także innych państw europejskich.
  • W akcji wzięło udział niemal 150 funkcjonariuszy.
  • Straty Skarbu Państwa mogły wynieść powyżej 40 mln złotych.

Funkcjonariusze KAS z Olsztyna razem z policjantami z KPP w Wołominie i CBŚP, w ramach pracy operacyjnej oraz śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie, przeprowadzili kolejne działania zatrzymując 11 osób. W wyniku działalności grupy przestępczej należności Skarbu Państwa mogły zostać uszczuplone na kwotę powyżej 40 mln złotych (z tytułu VAT i akcyzy).

5 listopada 2017 r., blisko 150 funkcjonariuszy KAS, KPP, CBŚP przeszukało 11 miejsc na terenie całej Polski. Zatrzymanych zostało 11 osób w wieku od 27 do 58 lat. W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli mienie o wartości 4,5 mln złotych do tzw. konfiskaty rozszerzonej, które będzie podlegać zajęciu. Ponadto podczas przeszukań funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli domowej roboty kuszę, której siła rażenia mogłaby zabić człowieka.

Członkowie grupy podejrzani są o wprowadzanie do obrotu paliw bez opłaconego podatku VAT, opłaty paliwowej i akcyzy przy wykorzystaniu działalności kilku firm. Swoje działania na terenie Polski m.in. w Warszawie oraz w innych państwach europejskich. Śledczy ustalili, że członkowie grupy sprzedawali olej ceramiczny, na podstawie sfałszowanej dokumentacji, wg której był to pełnowartościowy olej napędowy z opłaconymi podatkami. Odbiorcami paliwa, dostarczanego przez podejrzanych, byli zarówno liczni klienci indywidualni oraz podmioty profesjonalnie zajmujące się sprzedażą oleju napędowego. Z ustaleń śledczych wynika, że  grupa mogła „wyprać" ponad 100 milionów złotych.

Prowadzenie takich działań zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10 oraz karą grzywny, która w zakresie przestępstw skarbowych może być wymierzona w kwocie przekraczającej 28 mln zł.

Akcja zatrzymania grupy przestępczej była dużą realizacją, w której  wzięli udział funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, z  wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, wydziału do zwalczania zorganizowanej przestępczości ekonomicznej Zarządu w Olsztynie i Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji, z wydziału do odzyskiwania mienia Komendy Stołecznej Policji, z BOA KGP oraz SPAP Warszawa. Wszystkie czynności były prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Realizowane przez funkcjonariuszy Policji, CBŚP i Urzędu Celno-Skarbowego czynności i zatrzymania osób, to ciąg dalszy sprawy, o której informowaliśmy opinię publiczną pod koniec czerwca 2017 r. - KAS i policja rozbiły grupę przestępczą nielegalnie handlującą paliwami.

Wróć