Prawo

KE zmieni VAT?


W piątek, 25 maja br. Komisja Europejska przedstawiła propozycje, które mają zakończyć trwający 25 lat okres "przejściowy" na jednolitym rynku i uodpornić system VAT na oszustwa. Nadużycia w obszarze podatku od towarów i usług są już szacowane w UE na 50 mld euro rocznie.
Towary sprzedawane między przedsiębiorstwami w tym samym kraju są obłożone VAT, jednak sprzedawane transgranicznie już nie - podatek pobiera się jedynie w kraju nabywcy. Wykorzystując te różnice zorganizowane grupy przestępcze tworzą tzw. karuzele VAT-owskie, sieci kilku, kilkunastu firm w różnych krajach, które pozorując transakcje między sobą, wyłudzać zwrot VAT.
Jest to możliwe, bo w obecnym systemie są to dwie odrębne transakcje: a) zwolniona od podatku sprzedaż w państwie członkowskim pochodzenia towaru oraz podlegające VAT nabycie w państwie członkowskim przeznaczenia. Piątkowa propozycja oznacza koniec takiego sztucznego podziału jednej transakcji. Teraz transgraniczny handel ma być definiowany jako jedna, podlegająca jednolitemu opodatkowaniu dostawa, a towary zostaną opodatkowane w państwie członkowskim, w którym kończy się transport towarów.
- Szacujemy, że proponowana przez nas reforma mogłaby obniżyć o 80% straty wynoszące 50 mld euro, ponoszone co roku w wyniku transgranicznych oszustw związanych z VAT. Mam nadzieję, że państwa członkowskie wykorzystają szansę i wprowadzą u siebie wysokiej jakości system VAT na potrzeby UE - powiedział Pierre Moscovici, komisarz do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i ceł UE.
Źródło: KE, Biuro w Warszawie (fot. Pierre Moscovici komisarz do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i ceł KE)

Wróć