Wiadomości

Karta multiaplikacyjna w służbie biznesu

Karta z mikroprocesorem EMV może służyć nie tylko jako środek płatniczy, ale również umożliwiać obsługę innych funkcji, które do tej pory wymagały osobnego nośnika. Funkcjonalności takie jak karta miejska i zbliżeniowa karta płatnicza mogą być dostępne za pomocą uniwersalnej karty multiaplikacyjnej.

 

Od 1 stycznia 2011 r. wszystkie nowo wydane karty płatnicze w Polsce będą wydawane w standardzie EMV. Jest to wymóg unijnego programu SEPA, określającego standardy płatności na terenie UE i wzajemnych rozliczeń pomiędzy instytucjami finansowymi tam działającymi. Dzięki konieczności dostosowania się do tego standardu, liczba kart z mikroprocesorem sukcesywnie rośnie i w tym momencie stanowi już prawie 1/3 liczby wszystkich kart płatniczych. W pierwszym kwartale 2010 r. liczba kart z paskiem magnetycznym spadła o 11 proc. do poziomu 22,3 mln – najniższego od trzech lat.

Grzegorz Długosz, członek zarządu First Data Polska mówi: W tym momencie w Polsce jest ponad 10 mln kart wyposażonych w mikroprocesor EMV. Jednak niewiele osób wie, jak zaawansowane technologicznie urządzenie posiada w portfelu  i z jak wielu dodatkowych funkcji może dzięki niemu skorzystać. Oczywiście karta EMV jest tylko nośnikiem  danych. Kolejnym krokiem jest przekonanie banków-wydawcówkart, by zaczęły z tych możliwości korzystać i stworzyły produkty, które zainteresują ich klientów. First Data Polska biorąc udział w toczących się obecnie innowacyjnych projektach, aktywnie włącza się w promowanie kart wieloaplikacyjnych na polskim rynku poprzez budowanie nowych rozwiązań – dodajeDługosz.

Technologia chipowa pozwala aktywnie przetwarzać informacje i zarządzać parametrami transakcji. Otworzyło to wiele nowych możliwości, karta nie jest już tylko narzędziem do dokonywania płatności, ale dzięki odpowiednim aplikacjom umożliwia inne jeszcze wykorzystanieNajpopularniejszą platformą obsługującą dodatkowe aplikacje jest Mifare. By dostosować się do technologicznych możliwości jakie oferują karty EMV, banki w Polsce decydują się na uatrakcyjnienie swoich produktów. Jedną
z instytucji, które idą w parze z nowymi trendami, jest Gospodarczy Bank Wielkopolski, który wraz z First Data Polska będzie wydawać Kartę Kibica. Docelowo karta ta oprócz spełniania funkcji płatniczej może służyć jako karta miejska, parkingowa i karnet na mecze Lecha Poznań. Wszystkie aplikacje są dostępne w technologii bezstykowej, umożliwiającej dokonanie transakcji bez fizycznego kontaktu
z terminalem.

- Razem z First Data dążymy do najlepszych i nowoczesnych rozwiązań - staramy się zapewnić naszym klientom wygodę i bezpieczeństwo w dokonywaniu płatności. Połączenie kilku funkcji spowoduje, że użytkownik karty będzie mógł zrezygnować z kilku pozycji w swoim portfelu – mówi Ziemowit Stempień, Dyrektor Departamentu Produktów Bankowych GBW SA.

Zalety multifunkcjonalności  Karty Kibica podkreśla też Arkadiusz Kasprzak, wiceprezes zarządu KKS Lech Poznań: - Jako pierwsi w Polsce i jedni z nielicznych w Europie, wprowadzamy tak zaawansowane rozwiązanie techniczne dla kibiców naszego klubu. Karta Kibica to nie tylko karnet wstępu na mecze, który dzięki funkcjom bezstykowej wymiany informacji z czytnikiem niezmiernie ułatwia i przyśpiesza ruch przy wejściu na stadion. Dzięki niej Lech Poznań staje się stałym elementem metropolii jaką jest miasto Poznań, ponieważ umożliwia też dostęp do licznych funkcji przydatnych w codziennym życiu miejskim ­– kończy Kasprzak.

Nowa technologia daje korzyści wszystkim stronom – zarówno wydawcom kart, partnerom wykorzystującym dodatkowe aplikacje, jak i samym klientom. Wydawcy zyskują dostęp do nowych grup potencjalnych klientów – pasażerów systemów komunikacji miejskiej, kibiców sportowych, członków programów lojalnościowych, posiadaczy wszelkiego rodzaju legitymacji, kart wstępu, karnetów, itp. Partnerzy mogą oferować swoje usługi w połączeniu z innymi, budując trwałe relacje ze swoimi klientami.

I wreszcie sami klienci otrzymują jeden uniwersalny klucz do realizacji swoich codziennym potrzeb. Karty multiaplikacyjne w standardzie EMV są także dużo bezpieczniejsze niż karty starego typu. Pasek magnetyczny jest jednym z nielicznych reliktów technologicznych, które wciąż są w użyciu.
W związku z łatwością jego kopiowania (to przecież w końcu to samo co taśma magnetofonowa) doczekał się wielu nielegalnych sposobów uzyskiwania danych o karcie, co z kolei prowadzić może do zeskanowania karty i dokonania nią nieuprawnionych transakcji. Mikroprocesor umieszczony na karcie EMV tej sytuacji zapobiega, gdyż umieszczone na nim dane są odpowiednio szyfrowane.

First Data Polska jako lider na polskim rynku w obszarze akceptacji kart płatniczych i obsługi wydawnictwa kart, aktywnie wspiera i uczestniczy w procesach budowania nowych rozwiązań i promowania kart wieloaplikacyjnych oferowanych przez instytucje finansowe we współpracy z innymi partnerami.

Wróć