Działania Izby

Jubileuszowe, XXV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2018


9-11 maja odbyła się jubileuszowa, 25. edycja największego wydarzenia organizowanego przez Polską Izbę Paliw Płynnych.

Jak co roku warszawskie Targi organizowane przez Polską Izbę Paliw Płynnych zgromadziły szerokie grono wystawców zarówno z Polski, jak i zagranicy. Reprezentowane były firmy i marki m.in. z Europy, Azji i Ameryki. Rzucali się w oczy goście z odległych stron świata, np. z Chin czy Mozambiku. Partnerem Strategicznym Targów była firma BP Europa SE Oddział w Polsce, a Partnerem Głównym Targów – EHRLE.

Polski rynek stacji paliw jest rynkiem o bardzo wysokich standardach – powiedziała Halina Pupacz, Prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych, otwierając wystawę w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego. Podkreśliła rolę Targów dla rozwoju polskiej gospodarki na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza, bezpieczeństwa energetycznego i ekologicznego oraz wyraziła nadzieję, że prezentowana tu oferta stanie się inspiracją do dalszych efektywnych działań biznesowych.

Wystawę swoją obecnością uświetnili m.in.: Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii, oraz Marian Banaś – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, którzy podczas dorocznego Forum Dyskusyjnego „Polski Rynek Paliw” odebrali najwyższe odznaczenia izbowe – ZŁOTY OKTAN.

W ceremonii otwarcia wzięli też udział Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. sprzedaży PKN Orlen, który zaznaczył rolę owocnej współpracy Koncernu z Izbą (w tym roku Orlen brał udział w Targach STACJA PALIW już po raz 23.!); oraz dr inż. Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego, tradycyjnie patronujący Targom, który w przemówieniu inauguracyjnym zwrócił uwagę na specyfikę bezpieczeństwa technicznego w codziennym funkcjonowaniu stacji paliw. List gratulacyjny Macieja Bando, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, odczytał Lesław Żarski, dyrektor Departamentu Rynku Paliw Ciekłych URE. W uroczystym przecięciu wstęgi, symbolicznie otwierającym Targi, wzięli udział również Krzysztof Kozłowski, szef działu stacji franczyzowych BP; oraz Jerzy Bobrowicz, prezes EHRLE. Wszyscy zasłużeni wystawcy, z najdłuższym stażem targowym, odebrali też pamiątkowe, stylizowane lampy naftowe od Polskiej Izby Paliw Płynnych. Dziękując za wkład w rozwój nowoczesnego rynku paliw, Prezes Halina Pupacz wraz z Członkami Zarządu PIPP wręczyła wyróżnienia firmom: Corrimex, Petroster, PKN Orlen, Stokota, Brugg, Karcher, OPW, Sultof, Orlen Centrum Serwisowe. Pamiątkową lampę odebrał także Bernard Larisz, obecnie prezes Adast Polska, wcześniej przez wiele lat związany z OCS.

25 lat temu Polska Izba Paliw Płynnych powołała Targi dla swych celów statutowych – upowszechniania najwyższych standardów niezależnej branży naftowej, wiedzy technicznej, bezpieczeństwa rynku odpowiedzialnego za niezależność energetyczną naszego kraju i jego gospodarki.

Tradycyjnie bogato na Targach STACJA PALIW reprezentowana jest więc oferta infrastruktury do transportu, magazynowania i dystrybucji silnikowych paliw ciekłych i gazowych. Są tu firmy z całego świata, zajmujące się produkcją, instalacją i serwisem: zbiorników pod- i naziemnych, odmierzaczy, wiat i kompleksowej wizualizacji stacji [ze szczególnym uwzględnieniem oświetlenia!], pylonów czy pistoletów do tankowania. Można nawiązać współpracę z dostawcami paliw, kupić własne cysterny (paliw płynnych czy gazowych), wyposażyć sklep oraz skonfigurować myjnię samochodową. Wiadomo, że kto rozpoczyna działalność w "paliwówce", pierwsze kroki kieruje właśnie tu. Dla osób już obecnych w branży jest to zaś od lat unikatowa okazja zarówno podtrzymywania więzów biznesowych, jak i poznania wszelakich nowinek niezbędnych do prowadzenia biznesu i utrzymania atrakcyjności konkurencyjnej wobec klientów.

To „infrastrukturalne” nastawienie znalazło swe odzwierciedlenie w prestiżowym konkursie PRODUKT ROKU 2018, w którym pierwszą nagrodę w kategorii „Logistyka i dystrybucja paliw" oraz GRAND PRIX Targów – Lampę Prezesa Polskiej Izby Paliw Płynnych zdobyła spółka GOK Regler und Armaturen Polska za „MultiTank – zintegrowany system zabezpieczający produkt naftowy przed zmieszaniem w procesie dystrybucji". W kategorii „Urządzenia techniczne i systemy związane z działalnością stacji paliw" nagrodzono firmę Petroster Sp.j. Jan Dziura-Bartkiewicz, Grzegorz Bartkiewicz za „Urządzenie do pomiaru sprawności VRS na samochodzie". W kategorii „Urządzenia i usługi towarzyszące" równorzędne nagrody: Petronova za „Innowacyjny moduł do dystrybucji płynu do spryskiwaczy SCREEN WASH” oraz ES System K za „Regał grzewczo-chłodniczy CRATER”. Zainteresowanie ekspertów i praktyków branży – przedsiębiorców tym ostatnim produktem jasno dowodzi, że w bilansie współczesnej stacji paliw coraz większego znaczenia nabiera oferta sklepowo-gastronomiczna.

Nie brakło koncernów paliwowych.Można było zapoznać się z ich ofertą franczyzową i warunkami dostaw paliw, ale oblegane też były kąciki gastronomiczne, obfitujące w nowinki zarówno aranżacji wnętrza, jak i profesjonalnego AGD do: przygotowywania, podgrzewania, ekspozycji i dystrybucji produktów spożywczych i gastronomicznych. Poszukujący takiego sprzętu, a właściwie każdy zainteresowany mógł porozmawiać o nich min. na stoiskach Bravilor Polska czy Panasonic Marketing Europe GmbH.

Nie zabrakło oczywiście atrakcji motoryzacyjnych. Na stoisku PKN Orlen były to np. paliwa Effecta i program jakości paliw BAQ, dedykowany stacjom powiązanym ze spółką ORLEN Paliwa umową handlową, ale… także kącik gastronomiczny Stop.Cafe 2.0 i sklep convenience O!Shop, z którymi koncern wychodzi właśnie za granicę. Patriotycznym akcentem była zaś orlenowska Spiżarnia Regionów. Stacje i paliwa LOTOS reklamował rajdowiec Kajetan Kajetanowicz, ale także… Cafe punkt. Zadomowione w Polsce koncerny zagraniczne: BP, Circle K, Shell, Total oprócz odnowionej oferty franczyzowej dla właścicieli niezależnych stacji przyciągały flotowymi kartami paliwowymi i… kącikami gastronomicznymi – odpowiednio: Wild Bean Caffe, Simply Great Coffe/Bakery, deli by Shell i Pause Cafe.

O dostawach paliw, rebrandingu stacji, przygotowaniu spójnej, atrakcyjnej oferty paliwowej i pozapaliwowej (sklep, gastronomia, wypoczynek, usługi) w ramach zrzeszenia można było porozmawiać również z sieciami niezależnymi od koncernów, jak MOYA (ANWIM SA – zwracamy uwagę na Caffe MOYA)czy AVIA (UNIMOT SA - Esenso Cafe), na której stoisku można było porozmawiać m.in. z Mario Toninim, dyrektorem zarządzający AVIA International, największej europejskiej sieci stacji niezależnych; a o hurtowych dostawach paliw – z ONICO.

Nie tylko koncerny, ale również sieci niezależne zainteresowane są dziś rozwojem elektromobilności, instalowaniem obok odmierzaczy paliw ciekłych i gazowych także ładowarek aut elektrycznych (EV – ang. Electric Vehicle).

W konkursie PRODUKT ROKU Nagroda Zarządu Polskiej Izby Paliw Płynnych przypadła firmie ADAST Polska za pakiet „Paliwa alternatywne i elektromobilność - rodzina odmierzaczy ADAST”. W ofercie ładowarek EV można było zresztą przebierać, np. na stoiskach EV+, GO+eAuto czy Petroster.

Swoje miejsce na terenie otwartym miał też „Zlot samochodów elektrycznych i hybrydowych. Piknik Elektro-mobilności”. Można było obejrzeć i wypróbować m.in. elektryczne Tesle i BMW.

„Strefa Metanu”, jak sama nazwa mówi, stanowiła wystawę pojazdów i technologii CNG/LNG. Wydarzenie to objął patronatem naukowym Przemysłowy Instytut Motoryzacji – PIMOT. Zespół projektu „Badania optymalizujące funkcjonowanie i rozmieszczenie stacji paliw alternatywnych sieci bazowej TEN-T” promował projekt oraz popularyzował paliwa metanowe w transporcie. Zaprezentowano m.in. cysternę kriogeniczną LNG, stację tankowania CNG, kompresor CNG oraz pojazdy zasilane sprężonym gazem ziemnym. Można było rozmawiać ze specjalistami rynku paliw, specjalistami ochrony środowiska, przedsiębiorcami i użytkownikami pojazdów zasilanych gazem. Z kolei nagrodzony w konkursie PRODUKT ROKU wyróżnieniem miesięcznika „Paliwa Płynne” „Odmierzacz LPG serii DGM z przepływomierzem masowym” firmy AUREX wkrótce po zakończeniu Targów miał trafić do… Bangladeszu!

Mimo że sklep spożywczy na stacji nie jest niczym nowym, nasze placówki są obiektem coraz większego zainteresowania firm organizujących sieci franczyzowe w tym segmencie. Stąd obecność na Targach np. Carrefura, który przygotował dla naszej branży specjalny format sklepów. Klienci stacji poszukują na nich nie tylko paliw, lecz odpoczynku, połączonego z przekąską lub pełnoformatowym posiłkiem. W te potrzeby wpisuje się wspomniana orlenowska Spiżarnia Regionów, ale także Grupa OTMUCHÓW z ofertą słodyczy i przekąsek, Viktoria Cymes, której soki zostały nagrodzone w konkursie PRODUKT ROKU 2018 czy podkarpackie spółki Marina Spices Herner-Ryś – z ofertą przypraw i Tłocznia Maurera – z ofertą soków i napoi, także tych akcyzowych.

Funkcjonowanie każdej placówki handlowej jest dziś niemożliwe bez infrastruktury informatycznej. To z kolei wiąże się z potrzeba zapewnienia cyberbezpieczeństwa, obejmującego nie tylko rejestrację pełnego obiegu towarowego w łańcuchu logistycznym (niezbędnego do celów fiskalnych, ale również np. w kontekście jakości paliw), ale także np. powszechny dostęp do płatności bezgotówkowych. Tego ostatniego wymaga coraz też więcej urządzeń na stacji – od odmierzaczy paliwowych po automaty vendingowe, myjnie. Ofertę w tym zakresie przygotowała m.in. takie firmy, jak: Televend, Suzo Happ, Control Systems czy czeska Unicode System, której ekspozycja na naszych Targach zbiegła się w czasie z wizytą u Prezydenta RP Andrzeja Dudy Prezydenta Republiki Czeskiej Milosza Zemana.

Automatyka to także myjnie samochodowe i towarzysząca im infrastruktura dodatkowa, jak np. odkurzacze, zarówno aut osobowych, jak i te specjalistyczne czy niszowe, np. TIR-ów, cystern itp. Myjnie to osobny i bardzo rozległy sektor Targów, tradycyjnie obejmujący głównie teren otwarty przed halą EXPO XXI, acz szereg rozwiązań można też obejrzeć w samej hali. Przypomnijmy, że Partnerem Głównym Targów była firma EHRLE, ale na rynku polskim obecni są dziś praktycznie wszyscy producenci (ostatni dołączył np. chorwacki Adriateh w ofercie Czysto.pl). Sprawnie dotrzymują im kroku również nasze rodzime firmy. W konkursie PRODUKT ROKU łódzki Euro-Ekol zdobył nagrodę Zarządu Polskiej Izby Paliw Płynnych z „Myjnię Piano”, a wyróżnienie miesięcznika „Paliwa Płynne” Corrimex, firma z podwarszawskich Łomianek za „Myjnię Hybrydową AQUATUS PRIME C168 Christ Wash Systems”, która miała tu swoją polską premierę [więcej: czytaj w dziale MYJNIE]. Działalność myjni jest obwarowana szeregiem wymogów ochrony środowiska, spośród których separatory substancji ropopochodnych stanowią tylko jeden z elementów. Warto wiec zapoznać się z ofertą dostawców sorbentów jak DIATO firmy SPG GÓRTECH.

Wyróżnienie Rady Polskiej Izby Paliw Płynnych w konkursie PRODUKT ROKU otrzymała zaś KIMICAR Polska, spółka z rodowodem włoskim, za „S.V.G. środek do usuwania graffiti”.

Zarówno prawne, jak i stricte biznesowe aspekty branży paliwowej obejmowały wykłady w ramach tradycyjnej AKADEMII PRZEDSIĘBIORCY. Można też było porozmawiać bezpośrednio ekspertami z urzędów centralnych.

Okazją do szczerej dyskusji o aktualnym stanie branży było tradycyjnie towarzyszące Targom Polskiej Izby Paliw Płynnych Forum Dyskusyjne, którego uzupełnieniem były spotkania branżowe, jak spotkanie Sekcji Stacji Franczyzowych PKN Orlen.

Forum Dyskusyjne „Rynek Paliw Płynnych 2018. Wybrane zagadnienia” – w tym roku odbywał się pod hasłem „Wyzwania dla branży paliwowej w 2018 r.”. To było zawsze liczne zgromadzenie, jednak w tym roku frekwencja była wyjątkowo duża. Wyjątkowo tłumnie przybyli przedsiębiorcy, przedstawiciele urzędów centralnych, władz państwowych oraz koncernów paliwowych [więcej: czytaj w dziale IZBA]. Przed rozpoczęciem części merytorycznej Forum wręczono najwyższe odznaczenia Polskiej Izby Paliw Płynnych – ZŁOTY OKTAN. W kategorii „Przedstawiciel administracji rządowej” – za wieloletnią i konsekwentną pracę nad wykreowaniem i realizacją trwałych elementów bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz wprowadzania w życie korzystnych zmian dla rozwoju branży paliwowej oraz ograniczania szarej strefy w obrocie paliwami nagrodę odebrał Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii; a Marian Banaś – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, za podjęcie zdecydowanych działań przyczyniających się do ograniczenia tzw. szarej strefy na polskim rynku paliwowym, a tym samym wyrównanie szans konkurencyjnych prywatnych przedsiębiorców. W kategorii „Przedsiębiorca” ZŁOTYM OKTAN został uhonorowany prezes EHRLE Jerzy Bobrowicz, a w kategorii „Firma”: ANWIM SA/sieć MOYA (nagrodę odebrał prezes spółki Rafał Pietrasina); Corrimex (nagrodę odebrali właściciele spółki Janusz Sałapatek i Stanisław Cwajda); oraz PKN Orlen (nagrodę odebrał Zbigniew Leszczyński, członek zarządu spółki ds. sprzedaży).

Wszystkim gościom i wystawcom, którzy przyjęli zaproszenie Polskiej Izby Paliw Płynnych na 9-11 maja do warszawskiej hali EXPO XXI, serdecznie dziękujemy!

Oraz oczywiście zapraszamy na kolejne organizowane przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXVI Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2019: 15-17 maja 2019 r. tradycyjnie w EXPO XXI!

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej

Wróć