Auto-Flota

Hyundai NEXO: samochód nowej generacji zasilany ogniwami wodorowymi


Podczas targów elektroniki konsumenckiej CES 2018 w Las Vegas Hyundai zaprezentował całkowicie nowy model NEXO zasilany ogniwami paliwowymi. NEXO jest technologiczną wizytówką w rozbudowanym portfolio ekologicznych modeli Hyundaia i stanowi jednocześnie kolejny krok w dążeniu marki do oferowania Klientom najbardziej zróżnicowanej gamy modeli typu CUV.

NEXO wpisuje się w plan dynamicznego rozwoju aut niskoemisyjnych, zgodnie z którym do 2025 r Hyundai Motor Group ma wprowadzić do globalnej sprzedaży aż 18 ekologicznych modeli. Samochód został wyposażony w zaawansowane systemy wspomagania bezpieczeństwa, poszerzające jego potencjał autonomicznej jazdy.

Hyundai to pierwszy producent, który zastosował w swoim modelu system monitorowania martwego pola dookoła samochodu - Blind-spot View Monitor (BVM). Rozwiązanie to pomaga kierowcy obserwować, podczas zmiany pasa ruchu w dowolnym kierunku, otoczenie po bokach i z tyłu pojazdu, wyświetlając obraz z zainstalowanych tam kamer.

W NEXO pojawił się także, nowy dla marki Hyundai, system Lane Following Assist (LFA), dzięki któremu pojazd pozostaje centralnie na pasie ruchu. System działa od 0 do ~145km/h (90 mil/h), zarówno na autostradach, jak i w mieście. Może on współpracować ze wspomagającym jazdę po autostradzie systemem HDA, wykorzystującym dane z map oraz czujników, który w razie potrzeby dostosuje także prędkość do obowiązujących na danym terenie ograniczeń.

Z kolei system zdalnego parkowania – Remote Smart Parking Assist (RSPA) umożliwia zaparkowanie lub wyjazd z miejsca postoju, niezależnie czy kierowca znajduje się wewnątrz, czy na zewnątrz pojazdu. Uruchamiany za pomocą jednego przycisku, pozwala na pewne i prawidłowe zaparkowanie samochodu, zwłaszcza w trudnych warunkach.

„Energia pozyskiwana z wodoru to nasza przyszłość. Hyundai stał się liderem w wykorzystaniu technologii wodorowych oferując model ix35 Fuel Cell (Tucson Fuel Cell) – pierwszy na świecie seryjnie produkowany samochód zasilany wodorem”. – powiedział Dr Woong-chul Yang, Wiceprezes Hyundai Motor Company. „Jesteśmy dumni, że możemy zaprezentować model z wodorowymi ogniwami paliwowymi drugiej generacji, stanowiący jednocześnie kumulację najnowszych technologii”. – dodał.

NEXO to drugi, seryjny model z ogniwami paliwowymi marki Hyundai, który na wybranych rynkach będzie dostępny jeszcze na początku tego roku. Szacowny zasięg auta to 800 km, czyli prawie 200 km więcej, niż w poprzednim modelu.

Przy projektowaniu samochodu uwzględniono jego użytkowanie w skrajnych temperaturach. Przeprowadzone testy udowodniły, że uruchomienie auta jest możliwe nawet w temperaturze około   -29°C. Doskonale sprawdza się także system chłodzenia działający w temperaturze do około 49°C.

 

Charakterystyka pojazdu:
- niższa waga
- dopracowany stosunek mocy do wagi
- lepsze przyspieszenie od 0 do 100 km/h
- większa przestrzeń wewnątrz kabiny
NEXO vs. ix35 Fuel Cell (Tucson Fuel Cell):
- zbiornik oraz baterie modelu NEXO mają większą moc
- silnik NEXO jest lżejszy
- ulepszone zbiorniki na wodór (czas tankowania < 5 min)
Udoskonalenie napędu:
- silnik NEXO jest lżejszy i mniejszy, zabiera mniej miejsca w porównaniu z poprzednikiem
- większa wydajność ogniw
- integracja modułów baterii
Prowadzenie:
- szczytowy moment przyspieszenia zwiększony o 25% w porównaniu z modelem ix35 Fuel Cell (Tucson FCEV)
- NEXO przyspiesza do 100 km/h 20% szybciej niż ix35 Fuel Cell (Tucson FCEV)
- większy moment obrotowy

Zasięg:
- szacowany zasięg na jednym baku wodoru ~800 km (wg testów NEDC)

 

Podsumowanie:

 

NEXO

ix35 Fuel Cell (Tucson FCEV)

Wymiary

Długość

467

441

Szerokość

186

182

Wysokość

163

165.6

Rozstaw osi

279

264

Moc

135 kW

Ogniwa paliwowe: 95 kW

Bateria: 40 kW

124 kW

Ogniwa paliwowe: 100 kW

Bateria: 24 kW

Motor

120 kW

100 kW

od 0 do 100 km/h

9.5 sek.

12.5 sek.

Szacowany zasięg*

800 km

600 km

* w oparciu o testy NEDC

Źródło: Hyundai

WIĘCEJ czytaj w lutowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

Jeżeli szukasz oferty elektromobilności, znajdziesz ją podczas organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2018, w dniach 9-11 maja 2018 r., na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

Wróć