Wiadomości

Grupa MOL podnosi prognozy na 2017 rok


Grupa MOL ogłosiła wyniki finansowe za pierwszą połowę 2017 roku. Grupa zwiększyła przychody we wszystkich segmentach biznesowych, notując wzrost oczyszczonego wyniku CCS EBITDA o 23%, w porównaniu do analogicznego okresu ub. r. Firma zrobiła także duży krok w kierunku realizacji strategii MOL Group 2030, podpisując kluczowe umowy licencyjne w ramach Projektu Poliole.

Segment Upstream osiągnął bardzo dobre wyniki, notując wynik EBITDA na poziomie 128 mld HUF (447 mln USD), o 45% wyższy r/r, generując mocne przepływy pieniężne na poziomie 321 mln USD. Na tak skokowy wzrost największy wpływ miały wyższe ceny węglowodorów oraz 30% wzrost ceny ropy Brent, jak również niższe koszty operacyjne. Średni poziom produkcji węglowodorów wyniósł 110 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie, zgodnie z prognozą Grupy MOL na 2017 rok.

Segment Downstream ponownie osiągnął rekordowy wynik oczyszczony CCS EBITDA, przynosząc 186 mld HUF (652 mln USD), co stanowi wzrost o 8% r/r. Wpłynęły na to wyższe marże rafineryjne i zwiększona dostępność aktywów, co skompensowało niższe marże w segmencie petrochemicznym.

Segment usług konsumenckich (detaliczny) kontynuował silne wzrosty w segmencie poza-paliwowym, przynosząc rekordowy w historii Grupy wynik EBITDA na poziomie 43 mld HUF (150 mln USD), co stanowi wzrost o 18% w porównaniu z analogicznym okresem ub. r.

Segment gazowy (gas midstream) przyniósł w pierwszej połowie roku wynik EBITDA na poziomie 31 mld HUF (107 mln USD), notując 12% wzrost rok do roku, dzięki znacząco wyższym wolumenom i większym przychodom z opłat za usługi.

Pierwsza połowa roku 2017 to również czas ważnych kroków w kierunku realizacji strategii MOL Group 2030. Umowy partnerskie z Evonik i thyssenkrupp w ramach flagowej inwestycji MOL w łańcuch wartości tlenku propylenu („Projekt Poliole”), pozwolą na dalszy rozwój Grupy w segmencie petrochemicznym i stanowią kolejny krok na drodze do budowy wiodącej grupy chemicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Co więcej, MOL jest coraz bliżej budowy sieci ponad 250 ładowarek dla samochodów elektrycznych w tej części Europy, działając w ramach konsorcjum NEXT-E, korzystającego z unijnej dotacji w wysokości 19 mln EUR.

Znacząco podnosimy naszą prognozę na rok 2017, z ponad 2 mld USD, do ponad 2,3 mld USD oczyszczonego wyniku CCS EBITDA, dzięki bardzo dobrym wynikom Grupy w pierwszej połowie roku, stanowiącym potwierdzenie skuteczności naszego modelu biznesowego oraz jakości aktywów. Poczyniliśmy też kolejne ważne kroki w realizacji naszej strategii do roku 2030, podpisując kluczowe umowy w ramach naszego Projektu Poliole. Postępy w realizacji strategii MOL 2030 oraz osiąganie maksymalnych zwrotów z istniejących aktywów stanowią obecnie nasze najważniejsze priorytety”  -  powiedział Zsolt Hernádi, prezes Grupy MOL.

Źródło: MOL (op.pb)

Wróć