Wiadomości

Grupa LOTOS partnerem Polskiej Akademii Nauk


Rok 2011 – decyzją ONZ, na wniosek UNESCO oraz IUPAC (Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej) – proklamowano Międzynarodowym Rokiem Chemii. Rok 2011 to także setna rocznica przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie chemii Marii Skłodowskiej-Curie. Grupa LOTOS została głównym partnerem Polskiej Akademii Nauk w organizacji tych obchodów w Polsce.

Bogaty program wydarzeń związanych z obchodami Międzynarodowego Roku Chemii (International Year of Chemistry – IYC 2011) ma przybliżyć opinii publicznej kluczową rolę chemii w globalnym rozwiązywaniu podstawowych problemów współczesnej cywilizacji. Celem organizatorów jest również pokazanie służebnej roli chemii oraz jej użyteczności dla innych dziedzin nauki i postępu naukowo-technicznego. Współczesna chemia to nie tylko laboratoryjne odkrycia to także rozwiązania służące dziś poprawie jakości życia we wszystkich obszarach ludzkiej aktywności. Podczas naukowych dyskusji omawiane będą również wyzwania stojące przed chemią, związane miedzy innymi z koniecznością ograniczeń aktywności przemysłowej i zmieniającymi się wymaganiami w zakresie szeroko pojętej ochrony środowiska.

Grupa LOTOS, jako koncern naftowy, rozwija się m.in. dzięki nowoczesnej wiedzy z zakresu chemii. Od wielu lat wspieramy naukę właśnie po to, aby nowe rozwiązania powstające w laboratoriach i pracowniach badawczych, jak najszybciej trafiały do przemysłu i służyły rozwojowi naszego kraju – podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy LOTOS S.A.


Wydarzenia związane z obchodami setnej rocznicy przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii mają pokazać ważność osiągnięć naszej rodaczki. Organizatorzy spotkań chcą przypomnieć społeczności polskiej i międzynarodowej osiągnięcia laureatki i pokazać wpływ dokonań badawczych, pierwszej na świecie Noblistki, na rozwój badań radiacyjnych w obszarze nauk medycznych na świecie i w Polsce.

Nauka motorem rozwoju gospodarczego

W myśl zasad społecznej odpowiedzialności, Grupa LOTOS wspiera wyższe uczelnie i instytuty naukowe, a tym samym zacieśnia współpracę i stwarza swoisty pomost pomiędzy przemysłem a środowiskiem naukowym.

Grupa LOTOS należy do pomorskiego klastra Bio-Eco-Chem, który jest platformą wymiany wiedzy w dziedzinach: biotechnologii, chemii, farmacji i ochrony środowiska. Inicjatywa ta ma na celu zintensyfikowanie współpracy przedsiębiorców z uczelniami w celu tworzenia i realizacji innowacyjnych projektów oraz wykorzystywania potencjału naukowego uczelni dla potrzeb gospodarki.

Grupa LOTOS współpracuje także z polską nauką w ramach tzw. węglowego węzła wiedzy i innowacji („Collocation Centre – CC Poland Plus”) Węzeł „CC Poland Plus”, który to projekt dotyczy magazynowania dwutlenku węgla pod dnem morskim („Integration of CO2 Sequestration with EOR-CO2 technology in the Polish off-shore fields”. Grupa LOTOS jest partnerem na zasadach wkładu “in kind”.

Poprzez osobę prezesa zarządu Grupy LOTOS – Pawła Olechnowicza, jest także zaangażowana w działania na rzecz budowania współpracy między środowiskiem akademickim i gospodarczym, w ramach Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego. Realizując swój program, Forum aktywnie wspomaga transfer technologii i wspiera inicjatywy stymulujące współpracę szkół wyższych z sektorem gospodarczym.

Grupa LOTOS jest także fundatorem stypendiów dla najlepszych studentów. Niemal 0,8 miliona złotych, w ciągu ostatnich 7 lat, firma przeznaczyła dla najlepszych studentów i doktorantów Wydziału Chemicznego, Mechanicznego, Elektroniki i Automatyki oraz ETI Politechniki Gdańskiej. W tym czasie studenci i doktoranci gdańskiej uczelni technicznej otrzymali od Grupy LOTOS ponad 130 stypendiów naukowych oraz nagrody za najlepsze prace magisterskie, doktoranckie, a także opracowania biznesplanów przedsiębiorstw wdrożeniowo-gospodarczych.

Warto wspomnieć, że w styczniu 2008. r. podpisano umowę o długoletniej współpracy pomiędzy Grupą LOTOS, Politechniką Gdańską i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Zakres trójstronnego porozumienia dotyczy wspólnej działalności uczelni i koncernu naftowego w zakresie przedsięwzięć, badań, wymiany wiedzy, wzajemnego wsparcia naukowego, dydaktycznego i finansowego. Szczegóły umowy dotyczą m.in. wspólnego podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć technicznych i technologicznych związanych z aktywnością i obszarami działalności Grupy LOTOS oraz wykonywania przez wyższe uczelnie na zlecenie LOTOSU badań, prac i projektów o charakterze naukowo-badawczym.

Wróć