Prawo

Fiskus opodatkuje automaty sprzedażowe. Branża szuka najlepszego sposobu


Telemetria zamiast kas fiskalnych - to jedno z rozwiązań dla branży vendingowej. Fiskalizacja polskich operatorów automatów sprzedażowych jest tylko kwestią czasu.

Do końca 2016 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów, zwalniające tę branżę z obowiązku ewidencjonowania obrotów. Podczas targów Vending Poland 2016 ten  temat był przedmiotem dyskusji zespołu roboczego ds. fiskalizacji, powołanego przez Polskie Stowarzyszenie Vendingu . Zespół prowadzi rozmowy z MF o fiskalizacji branży, ma też uczestniczyć w pracach legislacyjnych dotyczących tego procesu.

- Zdajemy sobie sprawę z jego nieuchronności – mówi Aleksander Wąsik, prezes PSV. – Jednocześnie wiemy, że musimy wybrać rozwiązanie optymalne, które będzie odpowiadało obu stronom – i operatorom, i Ministerstwu Finansów. Trzeba zmierzyć się z koniecznością ogromnych inwestycji i brakiem odpowiednich rozwiązań technicznych. A to trudny temat nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Dlatego będziemy przyglądać się rozwojowi sytuacji we Włoszech, gdzie proces legislacyjny jest na ukończeniu i w 2017 fiskalizacja tam stanie się faktem.

Trzy drogi do fiskusa

W czasie dyskusji omawiano trzy możliwe scenariusze. Według jednego z nich branża vendingu może optować za przedłużeniem zwolnienia do końca 2017, a nawet 2018 roku. Za tym scenariuszem opowiadają się przede wszystkim najmniejsi gracze, posiadający po kilka-kilkanaście maszyn, obawiający się kosztów, wynikających z instalacji kas i wymogów technicznych, które dla nich mogą być trudne do spełnienia.

Z kolei producenci kas fiskalnych są gotowi opracować specjalne rozwiązania dla vendingu. W praktyce oznacza to konieczność zakupu do każdej maszyny specjalnych modułów w cenie od 500 do 1500 zł. Przy tej opcji, prócz kosztów jest też ryzyko, że nowe rozwiązanie nie będzie współpracowało ze starszymi automatami (stanowią ok. 30 proc.) , co może spowodować konieczność ich wymiany na nowe.

Trzecie, najbardziej nowatorskie rozwiązanie to certyfikacja rozwiązań telemetrycznych, które mogłyby mierzyć m.in. wielkość i wartość sprzedaży. Za takim rozwiązaniem optuje m.in. spółka Ideal Group, wykorzystująca w swojej działalności innowacyjną technologię - Pay2Vend.

- Certyfikacja rozwiązań usługodawców telemetrii, tak aby dane, które wyciągają za pomocą systemów dla swoich klientów były też automatycznie eksportowane do Ministerstwa Finansów - jest optymalnym rozwiązaniem – uważa Andrzej Nartowicz członek zarządu Ideal Group.

- Taka forma opodatkowania jest ciekawym pomysłem i w przyszłości będzie to zapewne trend ogólnoświatowy – dodaje Aleksander Wąsik. - Oczywiście i tu do rozwiązania jest wiele kwestii – technicznych, prawnych i finansowych np. kto poniesie koszty zakupu serwerów ? Czy raporty mogą być wysyłane w pakietach co jakiś czas czy online w czasie rzeczywistym ?

Raporty online zamiast paragonu

Oferta w tym zakresie jest duża - na targach prezentowało się wiele firm, wdrażających systemy telemetryczne (m.in. izraelski Nayax, estoński Telemetron, czeski Vendotek, a także polskie firmy Evend, Evendo oraz Vendim).

- Najtańsze rozwiązanie na rynku to koszty na poziomie od 2 do 4zł miesięcznie od maszyny, a w zamian dostaje się rewelacyjne narzędzie klasy prostego oprogramowania ERP z całą masą raportów – mówi Paweł Makowiecki z Ideal Group. - Wychodzi to też naprzeciw wdrażanemu przez MF rozwiązaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego dla wszystkich podmiotów gospodarczych, które ma ukrócić oszustwa z podatku VAT, przez które tracimy w Polsce prawie 50 mld zł rocznie. Tyle, ile wynosi roczna „dziura budżetowa”.

Brak dokładnej ewidencji obrotów w maszynach działa też na niekorzyść części operatorów, którzy rzetelnie płacą podatki od całości notowanych przychodów.

Ich zdaniem rejestracja sprzedaży z maszyn za pomocą systemu telemetrii wyrówna warunki prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich podmiotów działających na polskim rynku i ograniczy szarą strefę.

- Jesteśmy za tym, aby jak najszybciej wprowadzić taką fiskalizację, bo każdy powinien uczciwie płacić podatki – podkreśla Andrzej Nartowicz. – Naszym zdaniem, certyfikacja rozwiązań telemetrycznych przez Ministerstwo Finansów to najmniej kłopotliwy dla całej branży sposób.

Ideal Group z doświadczenia wie, jakie są korzyści z dostosowywania się do zmian legislacyjnych jeszcze przed ich wprowadzeniem:

- Tak było przy naszym projekcie Zdrowe Kieszonkowe, gdy dwa lata wcześniej było wiadomo, że wejdzie nowe rozporządzenie o żywieniu w szkołach – opowiada Nartowicz. - Jednak mało kto wtedy traktował to poważnie. My przez ten czas przygotowaliśmy swój specjalny projekt – i gdy rozporządzenie weszło w życie, byliśmy z miejsca bardziej konkurencyjni. Teraz warto zawczasu przygotować się do zmian, które i tak nadejdą, wykorzystując zalety cyfryzacji.

Dalsza konsolidacja rynku

Dodatkowym efektem fiskalizacji branży , bez względu na formę, będzie jej dalsza konsolidacja.

– Już teraz bariery finansowe pojawiające się przy zakupie zaawansowanych technologicznie maszyn i zmniejszająca się opłacalność działalności prowadzonej na małą skalę powoduje przejmowanie mniejszych przedsiębiorstw przez większych operatorów – mówi Aleksander Wąsik.

Zdaniem wielu operatorów, wprowadzenie obowiązku ewidencji obrotów może przyspieszyć ten proces. Niektórzy – tak jak Ideal Group – już teraz są zainteresowani akwizycją mniejszych podmiotów.

- W związku z naszymi planami rozwojowymi rozglądamy się za operatorami, posiadającymi od kilkudziesięciu do kilkuset maszyn w Trójmieście, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu oraz na Śląsku i mamy na ten cel przygotowane środki – informuje Andrzej Nartowicz. 

(op.zp)

WIĘCEJ: czytaj w majowym wydaniu miesięcznika „Paliwa Płynne”

Jeżeli szukasz oferty vendingowej dla swojej placówki handlowej, odwiedź XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. w EXPO XXI w Warszawie

Jeżeli interesujesz się rozwiązaniami fiskalnymi, zapraszamy na Forum Dyskusyjne „Rynek paliw płynnych 2016, drugiego dnia  XXIII Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. w EXPO XXI w Warszawie

Wróć