Auto-Flota

Elektromobilność – jakie korzyści dla Polski? Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim


Prezydent RP Andrzej Duda otworzył w środę, 17 stycznia 2018 r. w Pałacu Prezydenckim konferencję pt. „Technologie przyszłości. Elektromobilność”. To drugie spotkanie ekspertów w ramach cyklu poświęconego kluczowym technologiom jutra. 

Dyskusji ekspertów przysłuchowali się także Zastępca Szefa KPRP Paweł Mucha, ministrowie Adam Kwiatkowski, Andrzej Dera, Grażyna Ignaczak-Bandych oraz Doradcy Prezydenta RP. Andrzej Duda zaznaczył, że elektromobilność dla naszego kraju jest bardzo ważna, bo ona będzie opierać się na rodzimych zasobach energetycznych. Zwrócił uwagę, że obecnie ponad 90 proc. ropy naftowej, z której wytwarzamy w Polsce paliwa, napędzające później nasze pojazdy, jest importowana. - Jeśli chodzi o energię elektryczną, to jesteśmy w stanie ją wytwarzać na miejscu (...) Jesteśmy w stanie w tym zakresie być samowystarczalni - zauważył.

Zobacz: Wystąpienie Prezydenta RP na konferencji „Technologie przyszłości. Elektromobilność”

Prezydent zwrócił uwagę, że polskie firmy już od lat produkują elektryczne pojazdy. Wymienił m.in. Melexa, firmę Ursus czy Solaris. Według głowy państwa, Polska jest też gotowa nawiązać walkę, wejść w konkurencję z rozwiniętymi państwami zachodnimi w kwestii elektromobilności.

Jak mówił Prezydent, jeżeli Polska, tak jak przewidziano w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ma być "państwem innowacyjnym, jeżeli mamy być państwem, w którym gospodarka rozwija się rzeczywiście dynamicznie (...), konkurując z gospodarkami światowymi, musimy produkować w Polsce dobra wysoko przetworzone" - powiedział Prezydent.

Dodał, że "to jest podstawa: zwiększenia wydajności pracy, produkowanie dóbr rzeczywiście nowoczesnych takich, które będą w absolutnej awangardzie światowej, które będą mogły konkurować z najlepszymi, największymi i najbardziej rozpoznawalnymi markami na świecie".

Obecny na konferencji wiceminister energii Michał Kurtyka powiedział, że projekt rozwoju elektromobilności ma wymiar "budowania pewnej wspólnoty", która ma pociągnąć Polskę w XXI w.

Po zakończeniu panelu dyskusyjnego na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się prezentacja polskiej myśli technologicznej, w której udział wziął Prezydent RP. Zaprezentowano m.in. następujące pojazdy elektryczne: Solaris Urbino 18 electric, Melex N-city 341 i model N.Car 391, Ursus City Smile, Zasada Bikes, Melex 343 pasażerski. Prezentacja pojazdu Triggo odbyła się w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego.

 Kancelaria Prezydenta RP właśnie zakupiła samochód elektryczny, przyczyniając się symbolicznie do realizacji założeń planu rozwoju elektromobilności w Polsce.

Źródło: prezydent.pl/ PAP, MK, fot.Krzysztof Sitkowski, KPRP

Wróć