Wiadomości

Dwa lata Ministerstwa Energii


15 listopada 2017 r. w Warszawie podczas konferencji prasowej podsumowującej 2 lata działalności ME minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział: - Restrukturyzacja górnictwa, modernizacja energetyki, dywersyfikacja źródeł dostaw energii, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i wzrost innowacyjności sektora – na tych obszarach koncentrowały się działania prowadzone przez ME przez dwa pierwsze lata istnienia resortu.

Przez ostatnie dwa lata przeprowadzono efektywną restrukturyzację górnictwa. - Powołaliśmy Polską Grupę Górniczą, co pozwoliło znacząco zmniejszyć dług sektora. Uratowaliśmy miejsca pracy w sektorze górnictwa węgla kamiennego. Zwiększyliśmy limit budżetowy na kontynuowanie procesu restrukturyzacji branży z 3 do 7 mld zł. W ramach programu restrukturyzacji sektora węglowego Komisja Europejska wyraziła zgodę na notyfikację wniosku o pomoc publiczną ws. restrukturyzacji górnictwa. O tym, że nasze działania w sektorze przynoszą pozytywne skutki świadczą liczby - po trzech kwartałach 2017 roku przyniosło prawie 1,66 mld zł zysku. Wszystkie spółki górnicze poprawiają wyniki finansowe - podkreślił Krzysztof Tchórzewski.

Na konferencji mówiono o konsekwentnych działaniach na rzecz wzrostu możliwości dywersyfikacji źródeł energii. - Doprowadziliśmy do uruchomienia terminalu LNG w Świnoujściu, który daje szansę na realne zróżnicowanie źródeł dostaw gazu. Przed nami budowa gazociągu, który połączy Polskę z Norwegią. Wraz z terminalem sprawi on, że nasz kraj stanie się swego rodzaju „węzłem gazowym” dla całego regionu. Już teraz Terminal LNG pozwala nam na prowadzenie realnej polityki dywersyfikacyjnej, co pokazały niedawne dostawy gazu z Norwegii, czy USA - powiedział Tchórzewski.

Szef resortu zaznaczył aktywne działania na arenie międzynarodowej: - Konsekwentnie bronimy interesów Polski na arenie międzynarodowej. Głos Polski w kluczowych, dla naszego kraju i regionu sprawach jest wyraźnie słyszalny w Brukseli. Aktywnie uczestniczymy w debacie na temat przyszłości sektora energii w Europie. Prezentowaliśmy również twarde stanowisko Polski wobec projektu Nord Stream 2, w którym podkreśliliśmy jego niezgodność z celami Unii Energetycznej i strategią UE sprawiło, że rozpoczęły się dyskusje nad zmianami regulacyjnymi mającymi na celu objęcie tej magistrali jednakowymi, europejskimi zasadami funkcjonowania. Toczymy z europejskimi partnerami intensywne rozmowy nt. ostatecznego kształtu przepisów tzw. „pakietu zimowego”. Ten dokument zdefiniuje warunki rozwoju energetyki w UE na najbliższe lata – walczymy o to, żeby uwzględniał on polskie interesy i specyfikę sektora energii w Polsce.

W dziedzinie dywersyfikacji ME wspiera rozwój infrastruktury do przesyłu gazu, m.in. na Słowację, do Czech i na Ukrainę, prowadząc w tej sprawie dialog na forum międzynarodowym, proponując szereg rozwiązań i zmian zmierzających do poprawy poziomu bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do Unii Europejskiej. Polska domagała się ambitnego podejścia do rewizji rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu (tzw. rozporządzenie SoS), co zaowocowało m.in. wprowadzeniem zasady solidarności, czy mechanizmów zwiększających przejrzystość kontraktów na dostawy gazu z zewnętrznymi dostawcami.

- Domagaliśmy się także ambitnego podejścia do rewizji tzw. decyzji IGA, do której udało się wprowadzić możliwość kontroli zgodności z prawem UE umów międzyrządowych na dostawy ropy i gazu przed ich zawarciem - powiedział Tchórzewski.

Zdaniem ministra energii innowacje stanowią dziś kluczowy element rozwoju energetyki. Z jednej strony są gwarancją bezpieczeństwa energetycznego, z drugiej warunkiem koniecznym dla wzrostu konkurencyjności sektora. - Dzięki naszym działaniom polska energetyka to dziś sektor przyjazny rozwojowi innowacji, sięgający po nowoczesne technologie, wdrażający nowoczesnych rozwiązań biznesowych.

Jednym z priorytetów jest rozwój elektromobilności. - To szansa na wzmocnienie polskiego sektora motoryzacyjnego i wzrost konkurencyjności sektora energii. Opracowaliśmy projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych który ma na celu stymulowanie rozwoju wykorzystania paliw alternatywnych, tj. przede wszystkim energii elektrycznej i gazu ziemnego CNG i LNG - powiedział Krzysztof Tchórzewski.

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu (FNT) umożliwi finansowanie inicjatyw mających rozwijać inicjatywy z zakresu upowszechniania transportu napędzanego paliwami alternatywnymi. Ze środków dostępnych w Funduszu powstanie m.in infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych.

Szersze zastosowanie paliw alternatywnych w transporcie przyczyni się nie tylko do zmniejszenia emisyjności transportu, a więc poprawy jakości powietrza w miastach, ale również do zmniejszenia uzależnienia od importu ropy naftowej. -Opracowaliśmy i wdrażamy Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych, które wyznaczają kierunki dla sektora energetycznego. W ramach tej strategii nasze spółki realizują ok. 100 projektów, których wdrożenie przyczyni się do wzrostu produktywności i innowacyjności sektora energetycznego - powiedział Krzysztof Tchórzewski.

Inwestycje w energetyce
- Aby sektor energetyczny mógł odpowiedzieć na wyzwania jakie staną przed nim w najbliższych latach konieczne są inwestycje w nowe moce wytwórcze i modernizację infrastruktury. Nasze działania mają na celu przyciągnięcie do polskiej energetyki nowych inwestorów – m.in. poprzez stworzenie przyjaznego otoczenia prawnego – i podniesienie konkurencyjności sektora - powiedział Krzysztof Tchórzewski.

Wznowiono realizację projektu budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka. Została również odblokowana budowa nowoczesnego bloku energetycznego na węgiel brunatny PGE w Turowie. Kontynuowana jest budowa bloków węglowych PGE w Opolu, Tauronu w Jaworznie oraz Enei w Kozienicach. W tym roku ruszyła budowa nowego szybu w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. Pozwoli on na skrócenie dróg transportu ludzi, powietrza i materiałów do miejsc pracy.

Opracowana jest koncepcja rynku mocy – impulsu inwestycyjnego w moce wytwórcze energii elektrycznej. Wprowadzenie tego rozwiązania ma zachęcić do inwestowania spółki energetyczne i przyciągnąć nowych inwestorów. Bez rynku mocy od 2021 r. może dojść do blackoutu, czyli braku dostawy energii elektrycznej do wszystkich gospodarstw domowych w całym kraju. Rynek mocy zapewni stabilne fundamenty do dalszego rozwoju przemysłu w Polsce.

Przemodelowanie systemu funkcjonowania odnawialnych źródeł energii
- Wspieramy klastry energii, dzięki czemu możliwy jest rozwój energetyki rozproszonej. Służą one poprawie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, w sposób przyjazny dla środowiska, zapewniając optymalne warunki organizacyjne, prawne i finansowe - powiedział Krzysztof Tchórzewski.

Klastry energii umożliwiają wykorzystanie miejscowych zasobów i potencjału energetyki krajowej. Sprzyjają wdrażaniu najnowszych technologii tam, gdzie są one użyteczne i opłacalne – na koniec września 2017 powstało 60 inicjatyw.
Rząd przyjął nowelizację ustawy o OZE w 2016 r. ME przygotowało ustawę wspierającą tych, którzy chcą produkować energię na własne potrzeby. Powstała możliwość produkcji i wykorzystywania energii przez obywateli, szkoły, szpitale, instytucje użyteczności publicznej czyli energetykę prosumencką bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej.

Minister Tchórzewski: Stworzyliśmy stabilne fundamenty dla rozwoju nowoczesnego sektora energii w Polsce

Źródło: Ministerstwo Energii

Wróć