Auto i Myjnia

Drogowskaz EETS – czym jest Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej?


Jedno konto, umowa i urządzenie do poboru opłat drogowych dla całej Europy. To, co przez lata było marzeniem międzynarodowych przewoźników, stopniowo staje się rzeczywistością za sprawą Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej.

WIĘCEJ czytaj w majowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne". Z pełną ofertą Shell Polska można było zapoznać się na organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXV Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2018, które w tym roku odbędą się 15-17 maja na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

EETS (European Electronic Toll Service) to porozumienie zakładające ujednolicenie systemów poboru myta we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Opłata elektroniczna jest popularną i wygodną formą płatności za autostrady i trasy szybkiego ruchu. Różnice w przepisach, technologiach czy stawkach podatkowych między poszczególnymi krajami stanowią utrudnienie w pracy międzynarodowych przewoźników. W 2004 r. Komisja Europejska postawiła przed Wspólnotą cel zapewnienia interoperacyjności systemów poboru opłat drogowych. Docelowo każdy użytkownik drogi posiadając jedno urządzenie, będzie mógł korzystać z infrastruktury elektronicznego poboru opłat na całym kontynencie.

Cel długoterminowy

Wprowadzenie Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej wiąże się z szeregiem wyzwań, przed którymi stoją zarówno państwa członkowskie, jak i operatorzy oraz dostawcy usług opłat drogowych. Osiągnięcie pełnej interoperacyjności to ciągły, skomplikowany i złożony proces nie tylko pod względem technicznym, ale też politycznym oraz gospodarczym. Obecnie nie ma jeszcze na rynku urządzenia, które obejmowałoby zasięgiem wszystkie państwa UE.

- Na tym etapie wdrożenia systemu skupiamy się na zapewnieniu przewoźnikom pełnego wsparcia w zakresie doboru odpowiedniego rozwiązania. Shell we współpracy z partnerami dysponuje nowoczesnymi narzędziami do poboru opłat drogowych w całej Europie. Specjalny zespół ekspertów spośród licznych możliwości pomaga naszym klientom znaleźć rozwiązanie dopasowane do potrzeb danej floty. Sukcesywnie też zwiększamy zasięg terytorialny naszych usług. W tym celu pod koniec ubiegłego roku dołączyliśmy do grona partnerów Toll4Europe. Do końca 2019 r. planujemy objąć zasięgiem znaczną część Europy, gdzie przebiegają główne międzynarodowe szlaki transportowe - mówi Eva Tzoneva, ekspert Shell ds. elektronicznego systemu poboru opłat drogowych i interoperacyjności.

Przyszłość EETS

Od czasu wprowadzenia dyrektywy dotyczącej EETS toczą się intensywne prace nad dostosowywaniem do jej wytycznych funkcjonujących w Europie systemów opłat. W pierwszej kolejności zgodność uzyskały kraje takie jak Portugalia, Hiszpania, Polska (autostrada A4), Włochy, Francja, Austria i Belgia (wraz z tunelem Liefkenshoek).

- Shell jest zaangażowany we wszystkie zmiany zachodzące w obszarze elektronicznego poboru opłat drogowych oraz z bliska obserwuje toczące się prace legislacyjne. Dzięki temu na bieżąco wdrażamy wszystkie nowe rozwiązania - mówi Eva Tzoneva

Jeden partner, a wiele możliwości

Indywidualne podejście, szeroki zakres usług dostępnych w ramach karty paliwowej Shell Card oraz ponad 30-letnie doświadczenie w dziedzinie opłat drogowych sprawia, że Shell jest silnym i profesjonalnym partnerem dla biznesu. W ramach jednego kontraktu klienci mogą liczyć na wsparcie w kluczowych obszarach związanych z prowadzoną działalnością transportową dotyczących np. bezpieczeństwa czy elektronicznego poboru opłat. Zyskują większą kontrolę wydatków, wygodę, najwyższy poziom ochrony transakcji oraz dostęp do blisko 900 strategicznie zlokalizowanych stacji w Polsce i 22 tys. punktów w Europie.
Źródło: Shell

Wróć