Wiadomości

Debata CIGE „Wzrost potencjału i poprawa pozycji rynkowej, czyli polskie firmy na ścieżce fuzji i przejęć”


Sukces fuzji i przejęć nie zależy tylko od ludzi, ale i polityki  to konkluzja z debaty zorganizowanej 7 maja br. przez Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych. (fot. Piotr Kaerney, PKN Orlen)
Debatę zdominowały przemiany w sektorze paliwowym w Polsce w efekcie konsolidacji i akwizycji zagranicznych.Zdaniem Igora Wasilewskiego, prezesa PERN, przejęcie OLPP jest nie tylko realizacją koncepcji politycznej rządu, ale też odpowiada na potrzeby rynku: - Jest i polityka, jest też czysty biznes, skoro rynek paliwowy wzrósł w efekcie ograniczenia tzw. "szarej strefy" o ponad 20%, to naturalnym krokiem jest budowa nowych zbiorników i taki mamy plan.

Piotr Kearney, dyrektor wykonawczy ds. Strategii PKN Orlen powiedział o konsolidacji obu polskich rafinerii: -Przygotowujemy wniosek dotyczący koncentracji PKN Orlen i Grupy Lotos, który będzie rozpatrywała Komisja Europejska. Cały proces może potrwać kilkanaście miesięcy i głównie zależy od tempa weryfikacji wniosku przez urzędy antymonopolowe. Mówimy o zakupie pakietu akcji należących do Skarbu Państwa, a więc 53% Nie można tego zrobić w jednej transakcji pakietowej. Zgodnie z prawem możemy kupić do 33% od Skarbu Państwa, a następnie ogłosić wezwanie do 66%, w którym weźmie też udział Skarb Państwa.  Używając słowa „konsolidacja” podkreślamy partnerską rolę w transakcji naszych przyjaciół z Gdańska - zapewnił.
Źródło: CIG-E fot. Piotr Kaerney, PKN Orlen

Wróć