Prawo

Branża paliwowa apeluje do Ministra Zdrowia o uwzględnienie jej głosu w pracach nad regulacjami dotyczącymi pozaaptecznej sprzedaży leków


Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, zrzeszająca główne podmioty branży paliwowej w Polsce, skierowała na ręce Ministra Zdrowia p. Konstantego Radziwiłła list, w którym wyraziła zaniepokojenie doniesieniami prasowymi na temat prowadzonych w Ministerstwie Zdrowia prac nad ograniczeniem sprzedaży leków bez recepty poza aptekami – w tym na stacjach paliw.

W Polsce działa około 6700 stacji paliw (z czego ponad 3 tys. pod logami firm członkowskich POPiHN), stanowiących ważny element sieci dystrybucji bezpiecznych medykamentów pierwszej potrzeby. Mimo to organizacja nie została zaproszona do udziału w pracach nad nowymi rozwiązaniami.

Na stacjach oferowane są leki, stosowane w doraźnym leczeniu takich dolegliwości, jak ból głowy czy zęba. Z możliwości zakupu na stacjach korzysta wielu kierowców i pasażerów, a także okolicznych mieszkańców, zwłaszcza w małych miejscowościach i na terenach wiejskich. Sprzedaż leków bez recepty w takich lokalizacjach stanowi realizację prawa pacjentów do możliwie szybkiego i bezproblemowego dostępu do leków. Ma to szczególne znaczenie w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy. Utrudnienia w dostępie do podstawowych leków dla osób będących w drodze i szukających szybkiego i bezpiecznego rozwiązania na swoje dolegliwości mogą mieć też negatywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Sprzedaż leków bez recepty stanowi nikły procent obrotu aptecznego i nie wpływa na sytuację ekonomiczną aptek. Z drugiej strony wprowadzenie zakazu czy też ograniczeń w tym zakresie może mieć istotny wpływ na funkcjonowanie podmiotów, prowadzących stacje paliw. Marże w obrocie paliwami pozostają na niskim poziomie. Sprzedaż towarów pozapaliwowych – w tym leków – pozwala na utrzymywanie cen paliw na relatywnie niskim poziomie, a czasami wręcz na utrzymanie małych, lokalnych stacji paliw. Wprowadzenie ograniczeń w tym zakresie niewątpliwie będzie skutkowało wzrostem kosztów prowadzenia stacji paliw – ze wszelkimi tego konsekwencjami.

Nadmienić należy, że personel stacji paliw jest odpowiednio przeszkolony w zakresie przechowywania i ekspozycji leków bez recepty. Wielu operatorów stacji paliw włączyło się do akcji „Czytaj ulotki leków”.

Jak wynika z doniesień prasowych rozwiązania, nad którymi trwają prace, są na tyle restrykcyjne, że mogłyby doprowadzić do wyeliminowania sprzedaży leków ze stacji paliw. Ze względu na znaczenie tego asortymentu dla naszych sieci POPiHN apeluje o podjęcie dialogu i włączenie organizacji do konsultacji przedmiotowego projektu.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego jest związkiem pracodawców, reprezentującym przedsiębiorstwa zapewniające 100% produkcji rafineryjnej, 81% obrotu hurtowego paliwami ciekłymi, 60% obrotu detalicznego paliwami, 100% transportu rurociągowego produktów naftowych, 95% zdolności magazynowych produktów naftowych w Polsce, a także zdecydowaną większość rynku olejów smarowych.

Wróć