Wiadomości

Barter szkoli strażaków


Wyciek skroplonego LNG, pożar i akcja ratownicza – z takim zagrożeniem musieli zmierzyć się strażacy podczas praktycznego szkolenia, zorganizowanego przez Straż Pożarną i białostocki Barter SA.

- Wiedza na temat właściwości LNG, możliwości jego wykorzystania, ale też jego zachowania w sytuacjach awaryjnych wciąż jest niewystarczająca, a waga tego zagadnienia rośnie ze względu na coraz większe znaczenie tego medium, m.in. w zasilaniu w czystą energię instalacji przemysłowych, ciężkiego transportu, gazyfikacji miast i osiedli – mówi Bogdan Rogaski, prezes Barter SA. – Dlatego podejmujemy wszelkiego rodzaju działania edukacyjne, dzięki którym m.in. takie służby, jak straż pożarna i ratownicy będą w stanie skutecznie działać podczas zdarzeń z tego typu zagrożeniem.

W ćwiczeniach przeprowadzonych na terenie Ośrodka Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie wzięło udział 40 strażaków. W ich organizację oprócz białostockiego Barteru, który dostarczył cysternę kriogeniczną i LNG, zaangażowali się też specjaliści Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie.

Celem szkolenia było teoretyczne i praktyczne przygotowanie służb ratowniczych do działań w warunkach awaryjnych z cieczami kriogenicznymi.

- W części teoretycznej przedstawialiśmy m.in. właściwości fizykochemiczne skroplonego gazu ziemnego LNG, w tym jego palność, a jest ona wysoka - mówi Andrzej Leonczuk, kierownik działu rozwoju instalacji LNG. – Strażacy poznali też oznakowanie środków transportu przewożących kriogeniczne gazy, a także procedury postępowania w przypadku różnego poziomu zagrożeń.

W podzielonej na etapy części praktycznej uczestnicy mieli okazję poznać ciecze kriogeniczne, ich właściwości, a także odporność różnych materiałów na skrajnie niskie temperatury, które w przypadku LNG wynoszą minus 150 stopni. Ważnym elementem szkolenia był pokaz sprzętu - cysterny kriogenicznej, służącej do przewozu skroplonego gazu ziemnego oraz autobusu zasilanego LNG.

Kulminacyjnym i najbardziej efektowym etapem szkolenia był pokaz symulowanego wycieku oraz ćwiczenia taktyczne z gaszenia skroplonego gazu ziemnego.

- Celem tych praktycznych ćwiczeń było wskazanie potencjalnych miejsc zagrożenia, wynikających zarówno z niskich temperatur przewożonego gazu, jak i bardzo wysokich podczas pożaru - mówi Andrzej Leonczuk. - Podczas gaszenia wykorzystywano różne techniki i materiały gaśnicze, m.in. piany, proszki gaśnicze oraz dwutlenek węgla.

- To było bardzo pouczające szkolenie, stanęliśmy oko w oko przed zupełnie nowym wyzwaniem, jakim jest pożar LNG - mówią uczestniczący w szkoleniu strażacy. - Wiedza, jak też umiejętności praktyczne, nabyte podczas tych ćwiczeń, na pewno pozwolą nam w przyszłości na podejmowanie skutecznych działań podczas zdarzeń z tego typu zagrożeniem.

Wróć