Wiadomości

Areszty dla członków grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem paliwami


Prokuratura Regionalna w Łodzi nadzoruje śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się odbarwianiem oleju smarowego i następnie wprowadzaniem go do obrotu jako pełnowartościowego oleju napędowego.

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Wydziału Zamiejscowego w Łodzi Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach 12 czerwca 2019 r. zatrzymali pięć osób, w tym osobę, której zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, prezesa spółki, w ramach której działalność ta była prowadzona oraz trzy osoby zajmujące się odbarwianiem oleju.

Odbarwiali oleje

W toku postępowania ustalono, iż przestępczą działalność prowadzili przedstawiciele spółki z Łodzi, którzy od lipca 2014 do sierpnia 2015 roku nabywali oleje opałowy i smarowy, poddawali je obróbce, usuwając barwnikowy znacznik, po czym sprzedawali taki produkt przedsiębiorcom zajmującym się detaliczną dystrybucją na terenie kraju jako pełnoprawny olej napędowy, równocześnie obchodząc wszystkie obowiązujące należności podatkowe.

Spółki-słupy

W celu ukrycia faktycznego pochodzenia paliwa, którym dysponowała spółka, zorganizowano podmioty symulujące prowadzenie działalności gospodarczej, które wystawiały fałszywe faktury VAT dla spółki i poświadczające nieprawdę co do pochodzenia oleju.

Fikcyjne spółki nie posiadały żadnej siedziby, nie sporządzały sprawozdań finansowych ani nie prowadziły dokumentacji rachunkowej. Ich zarządy składały się z figurantów, w pełni podporządkowanych członkom grupy przestępczej, którzy w zamian za niewielkie wynagrodzenie gotowi byli podpisać każdy przedstawiony im dokument. Podmioty te służyły nie tylko do wystawiania fałszywych faktur vatowskich, ale również do transferu pieniędzy i wypłat gotówkowych za pośrednictwem banków i kantorów.

Miliony strat dla budżetu

Szacunkowa wartość wyłudzonego przez grupę przestępczą podatku VAT i podatku dochodowego od osób prawnych wynosi ponad 19 mln zł, zaś podatku akcyzowego ponad 8 mln zł.

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach, oszustwa skarbowego i posługiwania się poświadczającymi nieprawdę fakturami a także prania brudnych pieniędzy. Są to czyny kwalifikowane z art. 258 par. 1, 271 a par. 2, 299 par. 1 kodeksu karnego i art. 56 par. 1 kodeksu karnego skarbowego. Grozi im za to kara do 25 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny.

Środki zapobiegawcze

Wobec dwóch osób, na wniosek prokuratora,  sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych trojga prokurator zastosował środki w postaci poręczeń majątkowych, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

Źródło: Prokuratura Krajowa

Wróć


Fatal error: Uncaught exception Exception with message Query error: Table './pipp_www/tl_search_index' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed (DELETE FROM tl_search_index WHERE pid='10738') thrown in system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php on line 283
#0 system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php(254): Contao\Database\Statement->query()
#1 system/modules/core/library/Contao/Search.php(291): Contao\Database\Statement->execute('10738')
#2 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(310): Contao\Search::indexPage(Array)
#3 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(121): Contao\FrontendTemplate->addToSearchIndex()
#4 system/modules/core/pages/PageRegular.php(189): Contao\FrontendTemplate->output(true)
#5 index.php(260): Contao\PageRegular->generate(Object(Contao\PageModel), true)
#6 index.php(444): Index->run()
#7 {main}