Ceny paliw w maju

Średnie detaliczne ceny paliw w Polsce w maju 2012 r. kształtowały się na poziomie 5,75 zł za litr ON; 5,85 zł/l Pb95 i 2,85 zł/l LPG. Przez ostatni miesiąc benzyna i olej napędowy potaniały o 3 gr/l, a autogaz zdrożał o 1 gr/l*.

Najniższe średnie ceny ON w maju br. notowaliśmy we Wrocławiu: 5,71 zł/l (zmiana -2 gr/l). Najdroższe były Kielce: 5,82 zł/l (-2 gr/l). Największe zmiany: Kraków -4 gr/l. Ceny min/max: 5,51-5,89 zł/l. Najtańsza benzyna Pb95 była w Krakowie: 5,82 zł/l (-3 gr/l). Najdroższa w Białymstoku: 5,90 zł/l (b.z.). Największe zmiany: Kraków -3 gr/l. Ceny min/max: 5,69-5,99 zł/l. Najtańszy autogaz: Łódź 2,78 zł/l (+3 gr/l). Najdroższy: Wrocław 2,91 zł/l (+1 gr/l). Największe zmiany: Poznań +4 gr/l. Ceny min/max: 2,59-2,99 zł/l.

Na rynkach światowych trwa przecena surowca rafineryjnego. Od tegorocznego szczytu ropa Brent potaniała o 24,36 USD/b (ze 126,65 USD/b 24 lutego do 102,29 USD/b 31 maja) – czyli -19,23%. Ropa Ural, analogicznie: -25,18 USD/b (ze 124,99 do 99,81 USD/b) – czyli -20,15%. W tym samym czasie jednak złotówka straciła do dolara 13,73% (z 3,1103 do 3,5372 zł/USD), z czego tylko przez ostatni miesiąc aż 12,26% (z 3,1509 zł/USD). Wprawdzie oznacza to, że teoretyczne surowiec do naszych rafinerii potaniał ok. 2 gr/l (Brent -0,2066 gr/l; Ural -0,2246 gr/l), ale wszelakie kalkulacje podaż/popytu na najbliższy czas muszą zakładać znaczne podwyższenie ryzyka branży przetwórstwa ropy, co premiuje wyższą marżą rafineryjną.

W PKN Orlen przez ostatni miesiąc o 2 gr/l wzrosły hurtowe ceny Pb95. Średnio w maju trzeba było zapłacić za nią 5,54 zł/l. Benzyna premium, czyli Pb98 drożeje o grosz więcej. Średnia cena hurtowa to 5,67 zł/l. Tanieje diesel. Ceny średnie: ON 5,47 zł/l; B100 5,41 zł/l; ON A2 5,69 zł/l; Ekoterm Plus 3,93 zł/l. W Grupie Lotos średnia Pb95 to 5,54 zł/l; Pb98 5,67 zł/l; ON/B100 5,47 zł/l; I Z-40 5,69 zł/l; Lotos Red 3,93 zł/l.

 

Źródło:PIPP

Go back
XXII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2015

XXII Międzynarodowe Targi „Stacja Paliw” 2015!

Zapraszamy na AKADEMIĘ PRZEDSIĘBIORCY!MIASTECZKO MYJNIKonkurs Złota Stacja ROZPOCZĘTY!Zarejestruj się online !!!


Zgłoś się do Konkursu Produkt Roku!!!


Akademia Przedsiębiorcy

 Paliwa

Strefa Oleju

Strefa LPG

Convenience


Sklep convienience

Dlaczego warto być na Targach Stacja Paliw?

Targi to prestiż i wiedza


Wszystko do samochodu

Rozwój i innowacje - rozmowa z Haliną Pupacz, Prezes PIPP

Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego


W obronie wolnego rynku

2015-03-18 UOKiK przeprasza właściciela stacji za naruszenie jego dobrego imienia publikacją na stronie internetowej zawierającej wyniki badania jakości paliw2015-03-16 Perspektywy rozwoju polskiego rynku paliwowego - wyzwania i bariery - debata online w PAP


Dyrektywa przeciw unikaniu opodatkowania


Kontrola skarbowa uderza w mafię paliwową

IV transza deregulacji

List MF do podatników VAT ws. zagrożenia oszustwami w obrocie paliwami

Komunikat Polskiej Izby Paliw Płynnych

Konsultacje zmian przepisów ws. zwalczania oszustw podatkowych

XIII FORUM O JAKOŚCI PALIW

Komentarz MF ws. kontroli branży paliwowej i stanowisko PIPP

URE: Wykaz koncesji OPC

POPiHN: „Wyłudzenia w obrocie ON wzrosły do poziomu 27%"

Odwrócony VAT, niestety, nie dla paliw!!!

Trwają prace nad projektem zmian w VAT

PIPP otwiera oddział w Krakowie

Walne Zgromadzenie PIPP 26 czerwca 2014 r. - Nowe władze Izby


CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Wywiady i reportaże Polskiej Izby Paliw Płynnych

70-lecie Instytutu Nafty i Gazu - Państwowego Instytutu Badawczego - rozmowa z mgr inż. Wiesławą Urzędowską, Z-ca Dyrektora ds. Technologii Nafty, INiG-PIB
ADR po 1 stycznia – rozmowa z Andrzejem Kolasą, p.o. dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego.
Potrzebna jest koordynacja – rozmowa z Krzysztofem Romaniukiem, dyrektorem ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu NaftowegoRosną wpływy z akcyzy – rozmowa z Agnieszką Królikowską, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów, Generalnym Inspektorem Kontroli Skarbowej, Pełnomocnikiem Rządu ds. Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Liderzy rynku

Total Excellium - nowa jakość na polskich stacjach

Francuski koncern planuje ekspansję w oparciu o franczyzę. W dwa lata ma otworzyć 100 stacji. Mają przyciągnąć klientów wysoką jakością świadczonych usług i paliwami premium.
Źródło:TOTAL Polska


Za zakupy - w tym paliwo - wygodniej, szybciej i bezpieczniej jest płacić kartą, nie gotówką

Płacenie za pomocą kart Visa jest wygodne i bezpieczne, szczególnie w porównaniu z gotówką
Źródło:Visa Europe


Przy płatnościach za zakupy - w tym paliwo - warto przyjmować karty, nie tylko gotówkę

Pod koniec ub. roku Polacy mieli w portfelach ponad 35,5 mln kart płatniczych; co ważne, rośnie nie tylko liczba kart – także ich użytkownicy korzystają z nich coraz częściej. To znaczy, że akceptacja kart przez punkty handlowo-usługowe, w tym stacje paliw, to już nie „opcja”, ale konieczny wymóg.
Źródło:Visa Europe

Zapraszamy do rozmowy na Skype

Jeżeli chcesz porozmawiać o bieżących problemach dotyczących branży paliwowej lub podzielić się pomysłami dotyczącymi PIPP teraz masz możliwość skontaktowania się z wykorzystaniem komunikatora SKYPE. Połączenie możliwe jest w każdą środę między godziną 12:00 a 13:00. Nasz adres Skype: PALIWA.PL

Konferencje i spotkania regionalne

Najbliższe konferencje

Jubileusz XX-lecia Izby

Jubileusz XX-lecia Polskiej Izby Paliw Płynnych

Program Jakościowy Polskiej Izby Paliw Płynnych

O programie - "Złota Kropla"

Patronaty PIPP

Patronaty PIPP


Opinia TDT w sprawie uznawalności dokumentów wystawianych przez analogiczne do TDT urzędy w krajach unijnych

Opinia Transportowego Dozoru Technicznego w sprawie uznawalności dokumentów wystawianych przez analogiczne do TDT urzędy w krajach unijnych.

Raport Polski Rynek Paliw Płynnych

 

Lekki Olej Opałowy

Aktualności